Grimšana aizvien lielākos parādos tiks ierobežota

Komentāri

Kredītu ņēmēji turpmāk tiks vairāk aizsargāti – Grimšana aizvien lielākos parādos tiks ierobežota. Ar šodien galīgajā lasījumā Saeimā apstiprinātajām izmaiņām likumā tiks samazinātas ātro kredītu procentu likmes un veikti citi pasākumi, kas mazinās kredītu kompāniju vēlmi piešķirt kredītus tiem, kas patiesībā tos nevar atļauties.

Pat populāru sportistu iesaistīšana nemainīja Saeimas domas – tā šodien lielā vienprātībā samazināja ātro kredītu procentu likmes un izmaksas kredītu kavējumu gadījumā. Patērētāju tiesību aizsardzības centram uzticēts turpināt šīs nozares uzraudzību.
”Patērētājam pašam diezgan grūti pārrēķināt šīs te procentu likmes, bet nu to darīsim arī mēs paši, mēs jebkurā gadījumā veiksim uzraudzības darbības,” norādīja PTAC direktora vietniece Ieva Baldiņa-Brūklīte.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Likuma izmaiņas novērsīs kredīta ņēmēju grimšanu arvien lielākos parādos.  Šobrīd kredīta procentu, komisijas maksa, nokavējuma naudas kopsumma nevar pārsniegt kredīta pamatsummu. Tātad, aizdevums 100 eiro varēja pieaugt tikai līdz 200 eiro, tomēr kredītņēmējs turpināja piemaksāt par kredīta pagarināšanu. Pēc jaunā gada arī šīs izmaksas tiks iekļautas šajos 200 eiro. Tātad samazināsies arī reizes, cik varēs pagarināt kredīta atmaksu.

Krietni mazināsies arī nokavējuma procentu apmēri, kas nevarēs pārsniegt 36%.  Tagad nokavējuma procenti ir pat 1% dienā, un kavējot 100 eiro atmaksu 90 dienas, šie procenti var sasniegt 90%. Bet turpmāk tie nepārsniegs 0,4% dienā.

Patērētāju tiesību aizstāvji cer, ka tāpēc kredītu kompānijām mazināsies vēlme piešķirt kredītus tiem, kuri to patiesībā nevar atļauties. Patlaban aptuveni puse ātro kredītu ņēmēji vismaz reizi pagarinājuši kredīta atmaksu, bet katrs trešais kavē. Pēc jaunā gada šādu kredītņēmēju varētu būt mazāk.

Vienlaikus ātrie kredīti kļūs pieejamāki. Vairākas kompānijas pirmo ātro kredītu piedāvā bez maksas. Tomēr PTAC sarēķinājis, ka pārējos gadījumos no nākamā gada kredītu izmaksas samazināsies par vidēji 15%.

Šobrīd, lai saņemtu 100 eiro uz 30 dienām, jāmaksā 10 eiro komisijas maksas. Nākamgad tie būs vidēji 8,75 eiro.  Tomēr, lai mazinātu nepārdomātus lēmumus, pēc jaunā gada būs aizliegts kredītus izsniegt naktī no pulksten 23 līdz plkst.7.

Vēl līdz šā gada beigām ātros kredītus izsniegs ar pašreizējiem noteikumiem, tādējādi dodot laiku šo kredītu devējiem pielāgoties jaunajai situācijai, kas ievērojami samazinās peļņas iespējas.

Ātro kredītu devējas CreditOn līdzīpašnieks atzīst, ka kompānijas biznesu nopietni ietekmēs kredīta cenu samazināšana.  ”Mums viennozīmīgi būs jāpārdomā mūsu biznesa modelis un viennozīmīgi viņi ļoti spēcīgi ietekmēs mūsu biznesa rādītājus, tas ir skaidrs visiem,” skaidroja CreditOn līdzīpašnieks Matīss Ansviesulis.

Kāds būs ātrais kredīts pēc jaunā gada, vēl tiek skaitļots. CreditOn līdzīpašnieks jau tagad lēš, ka, visticamāk, vairs nebūs pieejams aizdevums uz termiņu līdz 10 dienām. Tirgū paredz arī kompāniju apvienošanos.

Jaunākie dati liecina, ka 2014. gadā licencētās ātro kredītu kompānijas jaunos aizdevumos izsniedza 144 miljonus eiro, kas ir par 20% mazāk nekā pirms gada.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl