Graudkopji: Lietus labības novākšanu šobrīd būtiski neietekmē

0 Komentāru

Lietus dēļ daudzviet laukos apstājusies labības kulšana. Lai gan nokrišņus sola visu nedēļu, graudkopji šobrīd par to nesatraucas un nav bažīgi, ka laikapstākļi ietekmēs ražu. Saimnieki vismaz šobrīd pat drīzāk uzelpo, jo lietus samazinājis ugunsbīstamību tīrumos, stāsta TV3 Ziņas.

Daudzviet Latvijā šobrīd paveras šāda aina – kamēr vienā lauka pusē raža jau novākta, otrā, piemēram, rapsis, vēl tikai gaida kombaina ierašanos, jo darbus iepauzējušas pēdējo dienu lietavas.

Arī zemnieku saimniecībā “Rīveri” Džūkstes pusē mitrums graudos šobrīd neļauj atgriezties druvā, kā tas bijis pēdējās desmit dienas, tādēļ saimniecībā neliela dīkstāve. Tomēr par to zemnieks šobrīd nesatraucas. Tieši otrādi, pēc garām darba stundām rasts brīdis, lai atpūstos un savestu kārtībā tehniku.

”Jāsaka, ka tas ir nedaudz atvieglojums. Jo pa tām desmit dienām gadās, ka tehnikai kaut kas noplīsis, un arī paši kombainieri ir piekusuši. Tad vienu dienu, ja uzlīst, var atpūsties vai paremontēt tehniku, tas ir kā atvieglojums,” stāsta zemnieku saimniecības “Rīveri” pārstāvis Valters Zelčs.

Turklāt pēdējās dienas lielā karstuma un sausuma dēļ braukt uz lauka kļuva pat bīstami. Teju katru dienu kādā Latvijas vietā dega sējumi un liesmās cieta arī tehnika. Arī Zelčs par mata tiesu nesen paglābās no nelaimes – kuļot savus labības laukus, pamanīts neliels gruzdošs salmu plankums.

Lasi vēl – Arvien biežāk ugunsdzēsējiem nākas dzēst degošus labības laukus un siena ruļļus

Tomēr zemnieks atzīst, jāseko līdzi turpmākajām laika prognozēm, jo problēmas ar ražas novākšanu var sākties, ja nokrišņi būs ilgstoši. To uzsver arī Zemnieku saeimas vadītājs. Turklāt šis gads ir netipisks ar to, ka visas kultūras nogatavojušas vienlaikus, līdz ar to laiks kulšanas darbiem ir īsāks.

”Tad lauksaimniekiem ir jāsteidz domāt, kuru pirmo kult. Jo šis lietus, kas ir vakar un šodien, protams, atsevišķu kultūru kvalitāti var ietekmēt diezgan ātri. Tā kā darba pilnas rokas. Tā lielākā cerībā zemniekiem, ja ir šādas lielas lietavas, lai viss nesaiet veldrē. Jo tad ir ļoti grūti šo ražu novākt, un arī kvalitāte ir slikta. Bet, ja tās lietavas nav ilgstošas, kādas tās bija 2017. gadā, un tiešām atnāk sausums, tas ražu negatīvi neietekmē,” stāsta Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Mazāk bažas par turpmākajiem laikapstākļiem ir tiem saimniekiem, kuri savus sējumus apdrošina. Tā, piemēram, zemnieku saimniecībā “Rīveri” visi lauki ir apdrošināti pret krusu, veldri, lietusgāzēm. Kā saka saimniecības pārstāvis, tas šādos vasaras brīžos, kad uz lauka netiek, ļauj gulēt mierīgi.
0 Komentāru