“Govis ceļotājas – visu laiku ir uz riteņiem!” Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks ieradies Jūrmalā

1 komentārs
“Govis ceļotājas – visu laiku ir uz riteņiem!” Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks ieradies Jūrmalā
IVARS SOIKĀNS, LETA

Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks šonedēļ ieradies kūrortā. Tiesa, govīm par pludmali interese ir maza. Jūrmalas dabas lieguma teritorijā ir pļavas ar vērtīgo piejūras zālāju, un govis palīdzēs šo pļavu apsaimniekošanā.

“Es domāju, ka viņas vēl joprojām meklē, ko te labu varētu ēst. Jo šī pļava no visām pārējām ir atšķirīga. Daudz niedru un tādu augu, kas līdz šim viņu ēdienkartē nav bijis. Tā kā viņas joprojām apgūst to perimetru. Un mēģina saprast, kur kas garšīgāks, kur te ūdens, kur kuplāki krūmi, lai paslēptos no dunduriem un saules,” stāsta projekta “GrassLIFE” mobilā ganāmpulka koordinators Jānis Andrušaitis.

Sešas govis un trīs teliņi astoņu hektārus lielā pļavā, kas atrodas Priedainē pie dzelzceļa tilta pār Lielupi, ganīsies vismaz pāris nedēļas. Tad speciālisti skatīsies, ko govis ir apēdušas un kā viņas jūtas.

“Šeit ir sastopams Latvijā ļoti rets biotops – piekrastes zālāji, tādi ir tikai 180 hektāri kopumā, un tie ir ļoti apdraudēti. Principā šādiem zālājiem labākais kā saimniekot ir ganot vai nopļaujot un novācot. Bet nopļaušana šeit daudzus gadus ir sarežģīta, jo viņš ir mitrs,” norāda projekta “GrassLIFE” vadītāja Inga Račinska.

Pašvaldība katru gadu savu iespēju robežās organizē šo pļavu nopļaušanu. Un ieguvums esot acīmredzams, ja salīdzina ar vietām, kur tas netiek darīts – ir lielāka augu daudzveidība, un niedres nav šīs teritorijas pārņēmušas.

“Tā kā dažādas zināšanas, zinātniskie atklājumi un pieredze mainās, tad arī Latvijas Dabas fonds izveidoja šo savu ganāmpulku, un mums radās iecere, vai viņi nevarētu mums līdzēt apsaimniekot dažādāk šīs pļavas. Latvijas Dabas fonda kolēģi bija tik atsaucīgi, uzņēmīgi un drosmīgi, ka šo ideju pieņēma un šogad izvietoja izmēģinājuma teritorijā pie Priedaines, taču ir doma, ka mēs ganīšanu attīstīsim arī citās teritorijās,” saka Jūrmalas domes Vides nodaļas vecākā speciāliste Ilze Černovska.

Pašvaldības uzdevums tad būs nodrošināt pastāvīga žoga izvietošanu, nevis tikai elektrisko ganu, lai ganīt varētu visu sezonu no pavasara līdz rudenim.

Vērtīgos zālājus kopumā glābj vairāk nekā 60 liellopu un 200 aitu. Šis Latvijas Daba fonda mobilais ganāmpulks ceļo pa visu Latviju.

“Mums ir plāns ar mobilās ganīšanas palīdzību noganīt vidēji 300 hektārus katru gadu dažādās Latvijas vietās. Fokusējamies uz tām svarīgākajām un retākajām zālāju dzīvotnēm,” bilst Račinska.

Iedzīvotāji droši aicināti nākt pļavā skatīties govis, tikai viens lūgums, – ja līdzi esat paņēmuši savu mājas mīluli suni, turēt to pavadā un nelaist vaļā nekādā gadījumā.

Līdz šim cilvēki uzvedušies labi un cienījuši lopiņus. Par plaukstošām pļavām vēsta plakāts pie ganībām. Te apmeklētāji var uzzināt par projekta nozīmi un arīdzan saņemt īsu uzvedības instruktāžu.

1 komentārs