Google un Youtube nereti ir pirmās vietas, kur bērni meklē informāciju par seksu

0 Komentāru
Google un Youtube nereti ir pirmās vietas, kur bērni meklē informāciju par seksu
Jānis Zariņš

Laikā, kad sabiedrībā saasinājušās diskusijas par tikumības vadlīniju ieviešanu skolās, pētījumu centrs SKDS sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti veicis aptauju, lai noskaidrotu, ko par bērnu seksuālo audzināšanu domā viņu vecāki.

Aptaujas rezultāti atklāj, ka vairums vecāku ir visnotaļ pārliecināti par savām spējām ar bērniem runāt par visiem viņus interesējošiem jautājumiem, tostarp seksualitāti. Lielākā daļa vecāku arī pauduši pārliecību, ka seksuālā izglītība ir nepieciešama arī skolās. Latvijas Universitātes psiholoģijas nodaļas docente Ieva Stokenberga akcentē, ka pēdējos gados vecāku attieksme pret jutīgiem jautājumiem ir mainījusies.

“Ir pagājis tas laikmets, kad vecāki uzskatīja, ka par to nav jārunā, ka visu var izlasīt internetā. Tā nav. Vecāki saka, ka šī dzimumaudzināšana, seksuālā izglītība patiešām ir nepieciešama. Mēs vecākiem uzdevām jautājumu, vai viņi par šīm tēmām runā un atbildes, no viena puses, ir iepriecinošas. Tie vecāki, kuru bērni ir sasnieguši pusaudža vecumu atzīst, ka par to nevar nerunāt. No otras puses, ir svarīgi akcentēt, ka mums ir jābūt gataviem runāt, vēl pirms šie jautājumi un interese parādās, jo brīdī, kad jautājums ir uzdots, jau ir par vēlu sākt sevi sagatavot, meklēt informāciju,” norāda Stokenberga.

Nereti paši vecāki nav pietiekami izglītoti šajā jomā

Rīgas Stradiņa universitātes docente Anda Ķīvīte tikmēr norāda, ka nereti pašu vecāku zināšanas seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos nav pietiekamas.

Tas, ko vecāki zina vislabāk, ir par HIV, jo par to droši vien sabiedrībā vairāk runā. Par to līdz pat 80% vecāku sniedza pareizas atbildes, piemēram, ka no odu koduma nevar dabūt HIV infekciju. Bet klibo tādi pavisam vienkārši reproduktīvās veselības jautājumi – piemēram, cik garš ir sievietei menstruālais cikls, vai kad ir lielāka iespēja palikt stāvoklī. Tāpat vecāki nezina, ka pusaudzis no 14 gadiem viens pats drīkst apmeklēt ginekologu un urologu.

Internets – zinību smelšanās resurss

Vienlaikus pētnieki atzīst, ka atbildes uz sev interesējošiem jautājumus bērni agri vai vēlu meklē internetā. Turklāt katrs trešais 9 līdz 16 gadus vecs bērns globālajā tīmeklī redzējis seksuāla rakstura materiālus.”Net-safe latvia” drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska uzskata, ka no nevēlama satura internetā bērnus pasargāt nav iespējams. Arī paroles, filtrus un aizliegumus viņi agri vai vēlu apies.

“Tas, ko var atrast internetā ļoti bieži bērniem nav piemērots, tas nereti ir pat kaitīgs. Bērns nav gatavs detaļās redzēt konkrētus aktus. Labāk, lai vecāki izstāsta un bērnam nav jāsaskaras ar šo informāciju. Dažādi pētījumi rāda, ka internets – Google, Youtube ir pirmais, kur bērni sāk šādu informāciju meklēt,” pauž Katkovska.

Eksperti atzīst, ka sabiedrībā kopumā jautājumi par seksualitāti ir jutīgi, ko apliecina diskusijas par tikumības vadlīniju izstrādi un ieviešanu izglītības programmās. To dēļ daudzi skolotāji par šīm tēmām runāt izvairās.

Video

0 Komentāru