Golunovs atmaskojis dzīvokļu izkrāpšanas shēmu Krievijā, kuras pēdas ved arī uz Latviju

3 komentāri

Maskavā aizturētais un pēcāk atbrīvotais portāla “Meduza” žurnālists Ivans Golunovs nepatikšanās iekūlās, jo šķetināja Maskavas apbedīšanas biznesa aizkulises, par to pārliecināti viņa darba kolēģi.

Tikmēr kādai cita viņa publikācijai par tā sauktajiem “melnajiem” kreditoriem, kas cilvēkiem atņem dzīvokļus, pēdas ved uz Latviju – šo rūpalu organizē vairāki mūsu valsts pilsoņi.

Rīgā bāzētās tīmekļa vietnes “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu aizturēja mēneša sākumā Maskavā. Viņu apsūdzēja mēģinājumā tirgot narkotikas. Notikušais izraisīja plašu rezonansi. Ar aicinājumu Golunovu atbrīvot gan Krievijā, gan arī Latvijā tika sarīkotas vairākas protesta akcijas.

Nevarot pierādīt viņa vainu, pēc dažām dienām lieta tika izbeigta. Golunovs šobrīd uzturas Krievijā, kur turpina vākt informāciju savām pētnieciskās žurnālistikas publikācijām. Kolēģi no “Meduza” ir pārliecināti, ka narkotikas viņam somā tika ieliktas kā atriebība par profesionālo darbu žurnālistikā.

“Meduza” redaktors Konstantīns Beņumovs norāda: “Cik mums ir zināms, un tas, ko pats Ivans teica tiesā, aizturēšana ir saistīta ar viņa izmeklēšanu par apbedīšanas biznesu. Rakstu viņš publicēja pirms pusotra gada un pēdējos mēnešos strādāja pie tā turpinājuma.”

Ivans Golunovs pētījis virkni skandalozu lietu, tostarp viena no jaunākajām viņa publikācijām atklāj kreditēšanas melno tirgu – shēmas, kā nebanku aizdevēji maldina iedzīvotājus un atņem viņiem dzīvokļus. Golunovs apzinājis 500 dzīvokļus, kas zaudēti pēdējo piecu gadu laikā.

“Tās saucas mikrofinanšu organizācijas, kas diezgan izdevīgi un ātri dod kredītus, bet tur viss ir tik viltīgi izveidots, ka cilvēks saņemot šo naudu paraksta dokumentus, ka ķīlā dod savu nekustamo īpašumu. Ja kaut kas laikā netiek samaksāts, tiek atņemts dzīvoklis, turklāt pēc dokumentiem sanāk tā, ka tas tiek dāvināts, proti, nav nekādas tiesas,” atklāj Beņumovs.

Šķetinot tā saucamās “kreisās kredītu shēmas”, Golunovs noskaidroja, ka to pēdas ved uz Latviju, proti, vienu no uzņēmumiem, kas izsniedz aizdevumus, dibinājis Latvijas pilsonis Sergejs Maļikovs, kam ir kreditēšanas bizness arī Rīgā – viņš ir uzņēmuma “West Credit” valdes priekšsēdētājs.

“Re:Baltica” redaktore Sanita Jemberga TV3 Ziņām norāda: “”Meduza” ir mūsu labi draugi un lūdza palīdzēt noskaidrot, kas tie ir par Latvijas krieviem, kas ar šo krāpniecību nodarbojas Maskavā, ko viņi dara Latvijā. Un no tā mēs secinājām, ka viņi šeit darbojas, “West Credit”, Rietumu bankas pilnīgi finansēti. Tas, ko mums tas stāsts parāda, ka Latvijas un Krievijas biznesi un arī noziedzīgi biznesi ir cieši saistīti. Regulāri viņu nauda plūda caur šejieni un tagad arī viņu cilvēki izrādās.”

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” jau drīzumā sola pētīt, vai arī Latvijā šie uzņēmēji neizmanto līdzīgas shēmas.

“Tas, ko mēs nezinām, vai līgumi ir tādi paši, vai cilvēki pazaudē šos dzīvokļus pie pirmās nenomaksāšanas, bet šobrīd dati rāda, ka Latvijā šobrīd lielākie kavētie maksājumi ir tieši hipotēku ātrajiem kredītiem, tāpēc es domāju, ka mums pašiem te vēl ir, kur rakt un mēs tāpēc esam “Meduza” kolēģiem pateicīgi, ka viņi mūs uzvedināja uz šo domu,” bilst Jemberga.

Krievijas likumdevēji negodīgo rūpalu gan apņēmušies izskaust – aprīlī Valsts domē iesniegts likumprojekts, kas mikrofinanšu organizācijām kredītus pret nekustamā īpašuma ķīlu izsniegt liegs.

Tikmēr saistībā ar Ivana Golunova nepamatoto aizturēšanu amatu zaudējuši divi augsta ranga iekšlietu sistēmas policijas ģenerāļi, bet pret policistiem, kas veica viņa aizturēšanu, uzsākta pārbaude.