Godina Otrā pasaules kara upuru piemiņu

Pievienot komentāru

Daudzviet Eiropā šodien piemin nacisma sagrāvi un Otrā pasaules kara upurus. Otrā pasaules kara beigas šodien plaši tiek atzīmētas arī Latvijā. Piemiņas brīžos Brāļu kapos, Salaspilī un Lestenē piedalījās gan valsts augstākās amatpersonas, gan arī pretējās frontes pusēs savulaik bijušie kara veterāni.

Otrā pasaules kara upuru piemiņas pasākums Brāļu kapos tika atklāts ar Nacionālo Bruņoto Spēku kapelāna aizlūgumu un pateicību tiem, kuri cīnījušies par brīvu Latviju no visiem tās iekarotājiem.

Svinīgajā ziedu nolikšanas ceremonijā, godinot Nacisma sagrāves dienu un Otrā pasaules kara upurus piedalījās valsts augstākās amatpersonas – Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Māris Kučinskis un citas valsts amatpersonas – kopumā aptuveni simt cilvēku, tostarp diplomāti un bruņoto spēku pārstāvji.

Pēc ziedu nolikšanas, Brāļu kapu varoņu alejā – kas ieskauj  mūžīgās uguns altāri – tika iestādīti seši ozoli, kas simbolizē Latvijas spēku un tā pēctecību arī nākotnē.

Pateicības vārdus teica arī slavenā latviešu aktiera, literāta un  Latvijas brīvvalsts strēlnieka Ēvalda Valtera dzīvesbiedre Vera Valtere.

8. maijs ir nozīmīga diena Latvijas un pasaules vēsturē. Eiropā un kopš 1995. gada oficiāli arī Latvijā šajā dienā tiek svinētas Otrā pasaules kara beigas. Uzvaras cena pār nacismu bijusi ļoti augsta, jo pasaule šajā laikā zaudēja vairāk nekā 50 miljonus karavīru un mierīgo iedzīvotāju.

Tomēr jau vairākus gadus Latvijā nerimst diskusijas par kopīgas atmiņu telpas veidošanu, jo Otrā pasaules kara beigas joprojām ir brīdis, kas šķeļ Latvijas sabiedrību, jo daļa iedzīvotāju kara beigas atzīmē nevis šodinen, bet trešdien, 9.maijā, kopā ar ar Krieviju pie pieminekļa tā dēvētajiem atbrīvotājiem, proti armijai, kura okupēja neatkarīgo Latviju.