Glābējsilītes projektā iesaistītie sabiedrību lūdz nenosodīt mātes, kuras atstāj savu mazuli glābējsilītēs

6 komentāri

Septembra sākumā apritēs 10 gadu, kopš Latvijā ieviesta glābējsilīte. Šajā laikā vairāki no 47 tur atrastajiem bērniem atgriezušies savās bioloģiskajās ģimenēs.

Ar glābējsilītes palīdzību tika un tiek glābtas bērnu dzīvības, kā arī sabiedrībā rosināta diskusija par bērnu un ģimeni kā vērtību, tā uzskata projekta “Baby Box – vieta bērna dzīvībai” vadītāja Laura Zvirbule. Īpaši tas kļuva skaidrs, ka projekts attaisnojis sevi, kad tajā pašā 2009. gadā, decembrī, glābējsilītē bija ievietots pirmais jaundzimušais – puisītis.

“Protams, pirmās bija emocijas – bija jāraud aiz prieka, aiz laimes, ka šis bērniņš ir ielikts šeit, nevis izmests miskastē vai kāpņu telpā, vai zem tilta…” turpina Zvirbule.

10 gadu laikā glābējsilētē nonākuši 47 bērni, 27 – Rīgā, pārējie – reģionos: Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Rēzeknē, Madonā un Valmierā.

42 bērni aug citās ģimenēs, bet pieci atgriezušies pie saviem bioloģiskajiem vecākiem. Četri no viņiem bija ielikti savulaik glābējsilītē Rīgā un viens – Rēzeknē. Šīs māmiņas uzreiz pēc jaundzimušā ielikšanas attapās un lūdza bāriņtiesu atdod atvasīti atpakaļ, stāsta Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs. Visi gadījumi bija uz emocijām balstīti.

“Vai bija saistīts ar to, ka emociju bija pārāk daudz un netika ar to galā, vai pirmais bērniņš un nav pieredzes, vai kāds spiediens – vecvecāku vai vecāku, piemēram, tas ir plašs jautājumu loks, kas var radīt šo spēju bērnu ielikt iekšā… Tas ir tādas nelaimes, tas ir kliedziens pēc kaut kā mammai. Bet prieks, ka ir atguvušies, par tām ģimenēm mēs neko nezinām, tas nozīmē, ka viss ir kārtībā.”

Bet lielākā daļa bioloģisko māšu savu bērnu atgūt nemēģina. Glābējsilītes projektā iesaistītie sabiedrību lūdz nenosodīt mātes, kuras atstāj savu mazuli glābējsilītēs. Iemesli šim izmisuma solim var būt daudz un dažādi. Piemēram, savu jaundzimušo atstājusi māmiņa, kura kļuvusi par izvarošanas upuri, vai arī māmiņa, kurai tika atklāts vēzis pēdējā stadijā.

Jāpiebilst, ka patlaban jaundzimušo bērnu adopcijas rindā uz zīdaini gaida 200 ģimenes.