Ģitāras piegāde – muita sagrauj jaunieša sapni, jo tas izrādījies viltojums

3 komentāri
Ģitāras piegāde – muita sagrauj jaunieša sapni, jo tas izrādījies viltojums
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Ārzemju interneta veikalā mazdēlam nopirku ģitāru, taču, kad tā nonāca Latvijā, muitnieki to atņēma, iznīcināja un naudu neatdeva. Tā īsumā var raksturot kāda vīrieša pieredzi. Viņš vēlas brīdināt arī citus, par riskiem iepērkoties internetā. Latvijas Muitas pārstāvis norāda, ka līdzīgu gadījumu ir ļoti daudz.

Ģitāra ir daudzu jauniešu sapnis. Aleksandrs vēlējās piepildīt sava mazdēla sapni un interneta veikalā iegādājās puisim elektrisko ģitāru.

“Es jau palielījos viņam, teicu, ka pie viņa brauc ģitāra. Skolā labi jāmācās un semestra noslēgumā viņu gaida jauna elektriskā ģitāra,” teic Aleksandrs – ģitāras pircējs.

Ģitāra ir iepakota, tā jau ir ceļā un tūlīt būs Latvijā, preces sekošanas sistēma rādīja, ka drīz būs jādodas uz pastu saņemt sūtījumu, bet tad pēkšņi slikta ziņa – preci aizturējusi Latvijas muita. Vēstulē rakstīts, ka ģitāra “Gibson” ir viltojums un saskaņā ar Eiropas Savienības regulu tā tiks iznīcināta.

“Šis pasūtījums tiks iznīcināts, ar vai bez jūsu piekrišanas, to iznīcinās. Taču, ja jūs neatsauksities, tad jums būs par iznīcināšanu vēl jāpiemaksā.”

Muitas pārstāvis skaidro, kādos gadījumos viņi aiztur sūtījumus. Kad prece ir arestēta, tās pircējam tiek nosūtīta informatīva vēstule ar paskaidrojumu, kāpēc tā ir noticis un kādas būs muitas turpmākās darbības. Ja pircējs ir pārliecināts, ka prece nav viltota, muita piedāvā iespēju veikt ekspertīzi.

“Ja iebilst, tad vēršamies pie preču zīmes īpašnieka, kurš sniedz atzinumu, ka šīs preces ir viltotas,” norāda muitas pārstāvis Jorens Grīntāls. Taču, ja viltojuma fakts apstiprināsies, tad patērētājam var nākties segt ekspertīzes izdevumus.

Aleksandrs gan ar šādu skaidrojumu nav mierā. Viņš norāda, ka interneta veikala redzamajās fotogrāfijās nebija “Gibson” firmas zīmes uz ģitāras un viņš nemaz nevēlējās, lai uz ģitāras ir “Gibson” zīmols, jo skaidrs, ka tā nav oriģinālā ģitāra.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā norāda, ka muita šajā gadījumā ir rīkojusies likumīgi. Savukārt, iedzīvotājiem iepērkoties ārpus Eiropas, ir jābūt īpaši uzmanīgiem.

Patērētājiem šādā gadījumā varam ieteikt vērsties pie komersanta, lai tas atmaksā atpakaļ naudu. Ja komersants atrodas ārpus Eiropas Savienības, tad viņu rīcība nav prognozējama, kā arī mūsu rīcībā nav instrumentu, kas ļautu viņu darbību ietekmēt. Patērētājiem ir jārēķinās ar riskiem, ja preces tiek iegādātas ārpus Eiropas Savienības.

Redzot lētu zīmola preci, kas ražota Ķīnā, pircējiem ir jārēķinās, ka tas nebūs oriģināls. Vēl arī nonākot Latvijā, ļoti iespējams, viltojumu atklās muitnieki un preci iznīcinās.