Ģimenes sastopas ar grūtībām atrast ģimenes ārstu jaundzimušajiem

1 komentārs

Daudzas jaunās ģimenes nonākušas pie secinājuma, ka attiecībā uz viņiem, – ģimenes ārsta institūcija pastāv tikai uz papīra.

Kā izrādās, daudzi ārsti savās praksēs reģistrē tikai pieaugušos vai tikai bērnus. Un, tā rezultātā, – ģimene ir izkaisīta pa dažādiem ārstiem. Šī problēma nav jaunums Nacionālajam veselības dienestam, kas slēdz darba līgumus ar ģimenes ārstiem. Taču tā, visticamāk, nebūs tik viegli atrisināma, – būs jāgaida ārstu paaudžu nomaiņa.

Mazpilsētas priekšrocību dēļ Ineses ģimene pirms diviem gadiem no Rīgas pārvācās uz Ogri. Ģimenē aug trīs bērni, tolaik jaunākais bija vēl zīdainītis, tāpēc viens no pirmajiem uzdevumiem jaunajā mājvietā bija atrast ģimenes ārstu. Vēlme bija atrast visiem vienu, taču tas izrādījās neiespējami.

Inese Kravale
Trīs bērnu māmiņa

Viens ārsts atteicās ņemt pieaugušos, viens atteicās ņemt bērnus. Trešais teica, ka noslogojums ir pārāk liels un visu ģimeni noteikti neņēma kopā.

Kā Inese saka, viņiem paveicās un izdevās sarunāt, ka viens ārsts pieņems visus trīs bērnus, taču vecākiem joprojām nākas apmeklēt iepriekšējo ārstu galvaspilsētā. Šādā situācijā ģimenes ārsta institūcijas jēga ir zaudēta.

Inese Kravale
Trīs bērnu māmiņa

Būtībā jau zaudēta jēga nosaukumam “ģimenes ārsts”. Mūsuprāt, tas ir cilvēks, kurš rūpējas par visu mūsu ģimeni. Kā ideālo, es varu salīdzināt savu bērnības ārstu, kura ir īstā nozīmē ģimenes ārsts. Piezvanot viņai, nav jautājums, – kas viņai zvana? Zina mūs, zina bērnus, nav tā, ka pieraksta Kasparu un pēc tam prasa, vai Anniņa ir atnākusi.

Ineses ģimenes ārstu vismaz var sazvanīt jebkurā diennakts laikā, taču citu māmiņu pieredze liecina, ka visi nebūt nav sazvanāmi. Tāpat reti kurš dodas mājas vizītēs, – noslogojuma dēļ ārsti mēģina ārstēt telefoniski.

Visgrūtāk ir atrast ārstu zīdaiņiem, to arī novērojusi Natālija, ikdienā kūrējot Ogres māmiņu klubu. Vismaz vienu vai divas reizes mēnesī forumā parādās kāds palīgā sauciens, ka grūtības atrast ģimenes ārstu.

Natālija Pīlipa
Ogres māmiņu kluba vadītāja

Ja visa ģimene nav pie viena ārsta, tad arī ģimenes ārstam, manā skatījumā, nav iespējams noteikt pilnīgu diagnozi, ja nav zināmas detaļas par pārējiem ģimenes locekļiem. Tā tam nevajadzētu būt.

Ogre šajā ziņā nav unikāla, līdzīgas problēmas ir citās pilsētās. Skaitliskā atšķirība starp pieaugušajiem un bērniem dažādās praksēs ir milzīga. Piemēram, Rīgas reģionā, kur ietilpst arī tuvējās pilsētas, ir vairāk nekā 600 reģistrētu ģimenes ārstu. Aptuveni 119 ārsti pieņem mazāk par 10 bērniem, starp tiem ir 37, kas nepieņem nemaz. Turpretī ap 120 ārstu aprūpē vairāk nekā 500 bērnus, tai skaitā ir 12 tādi, kuri rūpējas par vairāk nekā tūkstoti mazo pacientu. Līdzīga aina ir arī jau minētajā Ogrē, – ir dažas prakses, kur nav uzņemts neviens bērns, bet ir arī tādas, kur pierakstīts pat vairāk nekā tūkstotis bērnu. Noslogots ārsts pēc noteikumiem skaitās tad, ja ir 1800 pieaugušie vai 800 bērni pacienti.

Ģimenes ārsti skaidrojumu dažādajai pieejai meklē pagātnē, – vēl pirms 20 gadiem ārsti dalījās pediatros un terapeitos. Tagad visi ir ģimenes ārsti, bet daļa kādreizējo terapeitu nejūtas droši, aprūpējot un ārstējot mazuļus, savukārt bijušie pediatri labāk jūtas ar bērniem kā pacientiem.

Sarmīte Veide
Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

Tie kolēģi, kas mācās rezidentūrā, viņi apgūst visu. Gan bērnu, gan pieaugušo kompetenci ārstēšanā, viņiem nav arī problēmas ārstēt. Līdz ar to arī savās praksēs struktūru veido atbilstoši, – viena trešdaļa bērnu, divas trešdaļas, kā tas ir ģimenē, pieaugušie. Protams, ir aktuāla paaudžu nomaiņu. Rīgā īpaši aktuāla, jo vecākās paaudzes ārsti ir 20-23% no visu ārstu skaita.

Principā risinājums atduras pret mūžseno problēmu, – padarīt darba vidi un atalgojumu šeit jaunajiem profesionāļiem pievilcīgāku.

Tikmēr Nacionālajā dienestā atgādina, – pat, ja ir noslogots, ģimenes ārsts nedrīkst atteikt savā pamatdarbības teritorijā dzīvojošam pacientam. Ar ārstu sarakstu var iepazīties dienesta mājaslapā. Tur ir arī ziņas par to, vai pacientu saraksts ir pilns vai ir brīvas vietas.