Ģimenes ārstu streika laikā tiesības izrakstīt kompensējamos medikamentus būs arī ārstiem speciālistiem

3 komentāri

Gaidot ģimenes ārstu streiku, Veselības ministrijā darbs norit ārkārtas režīmā. Panākta vienošanās, ka jaunie ārsti rezidenti streika laikā tomēr daļēji uzņemsies ģimenes dakteru pienākumus.

Topošie speciālisti gan sevi uzskata par streiklaužiem, tomēr atbilstoši savai studiju programmai un Hipokrata zvērestam palīdzību pacientiem neatteiks. Papildu darbs būs jāuzņemas arī ārstiem speciālistiem. Ministrija steigšus labos noteikumus, lai šie speciālisti būtu tiesīgi izrakstīt kompensējamos medikamentus.

Slimnīcu uzņemšanas nodaļas intensīvi gatavojas lielākam pacientu pieplūdumam ģimenes ārstu streika dēļ. Veselības ministrijā atklāj, ka Austrumu slimnīcā tiks izveidots speciāls pacientu pieņemšanas postenis. Līdzīga sistēma darbosies arī Bērnu slimnīcā, kur streika laikā ģimenes ārstu funkcijas uzņemsies speciālisti.

Bērnu slimnīcas speciālisti izrakstīs zīmes bērniem, kuri dodas uz diennakts vasaras nometnēm, izrakstīs receptes medikamentu iegādei, kā arī reģistrēs un slēgs darba nespējas lapu saslimušā bērna vecākiem. Svarīgi atcerēties, ka šie pakalpojumi būs bērnu slimnīcas filiālē Gaiļezers. Uzņemšanas nodaļās ārstiem speciālistiem palīdzēs arī rezidenti.

“Viņi paliek turpat, kur strādā patlaban. Tikai slimnīcas pārplāno šo darbu, vairāk novirzot palīgā sertificētiem ārstiem uzņemšanas nodaļās,” saka Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole.

Rezidenti atbalsta ģimenes ārstus, jūtas kā streiklauži, tomēr palīdzību pacientiem neatteiks. “Patiesībā rezidenti ir ķēdes vājais posms. Mēs neesam sertificēti, mums ir jāpakļaujas mācību programmai. Ja mums ir jāaizstāj ģimenes ārsts, tad mēs jūtamies kā ielāps,” saka RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne Ilze Grope.

Tomēr jārēķinās, ka rezidentiem ne tuvu nav tādu pilnvaru kā ģimenes ārstiem. Piemēram, slimības lapu viņi drīkst izrakstīt ilgākais uz divām dienām, bet kompensējamo medikamentu receptes  nedrīkst izrakstīt vispār.

“Tas, ka varbūt mēs to darām, bet sertificēti ārsti tur uzliek savus parakstus, nav pareizi, jo šī recepte būtu jāraksta šim pašam sertificētam ārstam. Ja arī tas tiek mainīts, tad jāsaprot, ka tas aizņems daudz laika. Es kā rezidents internists neesmu mācīts visā kompensējamo medikamentu klāstā,” stāsta Stradiņa slimnīcas Internās medicīnas rezidents Kārlis Rācenis.

Augstskolās norāda, ka Veselības ministrija no rezidentiem neprasa darīt vairāk, nekā to nosaka studiju programma. “Pārvirzīt nevajadzētu būt grūtībām, jo studiju programma nosaka, ka rezidentiem šīs stundas ir katru mēnesi jānostrādā. Šīs 24 stundas viņi parasti nestrādā savā nodaļā, viņi strādā uzņemšanas nodaļā,” stāsta Grope.

Patlaban arī ārsti speciālisti nav tiesīgi izrakstīt kompensējamo medikamentu receptes. Veselības ministrija iecerējusi steigšus mainīt noteikumus. “Protams, uz to brīdi, kamēr ģimenes ārsti streikos, tiks atvērtas pieejas tiesības sertificētiem speciālistiem izrakstīt kompensējamos medikamentus,” teic Veselības ministrijas pārstāve.

Tomēr vēl joprojām ir daudz neskaidrību. Veselības ministrijā nezina, cik un kuri ģimenes ārsti streikos. Jaunie dakteri gan negrib būt streiklauži, tomēr, ievērojot studiju programmu, viņiem to reglamentē studiju programma. Uzskaitītās ģimenes ārstu funkcijas veiks Tiešās pieejamības pediatrs Juglas ielā 20, Bērnu slimnīcas novietnē “Gaiļezers” katru darba dienu no plkst. 8.00 līdz 16.00 rindas kārtībā.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl