Ģimenes ārstu praksēs sākusies senioru vakcinācija pret Covid-19

1 komentārs

Latvijā daudzās ģimenes ārstu praksēs šodien sākusies vakcinācija, kas pieejama iedzīvotājiem vecumā virs 70 gadiem, vēsta TV3 Ziņas.

Latvijā kāpina vakcinēšanas tempus. Senioru potēšana pret Covid-19 sākusies arī ģimenes ārstu praksēs.

Andra Baumaņa ģimenes ārsta praksē Rīgā senioru vakcinācijai šodien atvēlēja divas stundas. Lai gan kopā praksē reģistrēti vairāk nekā 140 ļaudis vecumā virs 70 gadiem, šodien pirmo poti saņēma vien 10 sirmgalvji. Iemesls – piegādāts tikai viens “AstraZeneca” vakcīnas flakons.

“Pirmie tika apzvanīti tie, kuri paši pieteicās pie māsiņas, nevis no manavakcina.lv. Un uz šo brīdi mums ir saplānota vakcinācija līdz marta vidum,” stāsta ģimenes ārsts Andris Baumanis.

Katru atnākušo ārsts vispirms īsi pārbauda, tad palūdz aizpildīt anketu.  Tālāk atliek vien došanas pie medmāsas, kam seko dūriens plecā.

Pēc potes saņemšanas, TV3 Ziņu uzrunātie seniori atzīst, jūtoties labi un tagad cer, ka būs arī pasargāti. Lai gan attiecībā uz potēšanos ir nedaudz bažu, tomēr savam ģimenes ārstam ir jāuzticas un pote varbūt ir vienīgā iespēja, lai kādreiz atkal varētu samīļot mazbērnus.

“Man ir ļoti švaka sirsniņa un ielikts stimulators, un man tur vairāk iet stimulators nekā sirds. Līdz ar to es saprotu, ka man vairāk nav nekāds glābiņš iespējams, ja labie gari nav klāt, bet šeit es varu cerēt, ka varbūt tomēr iziešu cauri un nesastapšu šo vīrusu,” stāsta poti saņemt ieradusies pensionāre Aira.

Arī Astrīda nenoliedz – ir sajūta, ka nāve kuru katru brīdi var būt klāt, ka turpat aiz muguras viņa staigā. “Mēs jau esam veci cilvēki, man jau 87 gadi. Ir jau nodzīvots, pilnīgi pietiek. Bet ļoti jau gribas vēl padzīvot. Mazbērnu dēļ,” saka Astrīda.

Ģimenes ārsts kopumā pirmo vakcinācijas dienu vērtē kā veiksmīgu. Satraukums gan bijis otrdien, 23. februārī, kad pēdējā brīdī no potes atteikušies divi cilvēki. Lai devas neietu zudumā, steigšus atrasti aizvietotāji.

“Es piekritu un visu nakti pārdzīvoju, esmu izdarījusi pareizi vai ne,” saka Laila, sakot, – šķiet, ka tagad viss būs kārtībā.

Tādēļ mediķis uzskata, ka šādos brīžos ģimenes ārstiem jādod iespēja pāri palikušās devas potēt jebkuram, kas būtu gatavs. Steidzami atrast riska grupas nemaz neesot tik vienkārši. “Jā, mobils, jauns cilvēks atskries. Bet seniors var arī neatbraukt. Arī šodien, kuri ieradās, viena daļa ieradās ar bērniem, kas viņus pavada, viņus ar mašīnu atved, ar mašīnu aizved. Tas nav tik vienkārši,” norāda ārsts.

Vakcinācija šodien sākta arī Ģimenes ārstu asociācijas prezidentes Sarmītes Veides praksē. Un arī šeit šodien piegādāts viens flakons ar “AstraZeneca” vakcīnu, lai varētu sapotēt 10 seniorus.  Lai saņemtu vakcīnu, te sistēma tieši tāda pati – vispirms apskate, asinsspiediena un skābekļa līmeņa asinīs mērījums, kam seko došanas uz potēšanas kabinetu.

Šeit šodien poti saņēmušie saka, par blaknēm, kas pēc vakcinācijas var būt, ir dzirdējuši. Tomēr ir pārliecināti – tās ir nieks, salīdzinot ar to, cik smaga var būt saslimšana ar Covid-19.

“Pirmkārt, es domāju, nekāda izprieca nebūtu tikt pie Covid-19. Otrkārt, manos gados tā blusas kažokā ir salasījušās vesels mākonis, stingri ierindā soļo. Un domāju te ir divi ceļi. Vai nu iekļūt Covidam zobos vai vakcinēties,” saka potes saņēmējs Vitolds.

Tikmēr citi seniori uzsver, pandēmija viņus ir tā nogurdinājusi, ka vakcīnā redz vienīgo izeju uz normālu dzīvi.

“Es esmu riska grupā, es negribu saslimst. Negribu, negribu, negribu. Es gribu, lai tas viss beidzās. Lai beidzot kaut kur var izkustēties, lai var satikt draugus, satikt bērnus, mazbērnus,” teica Rudīte.

Ģimenes ārstu asociācijas prezidente vērtē, senioru virs 70 gadiem atsaucība vakcinēties patlaban ir ļoti augsta. Arī ģimenes ārsti potēt ir gatavi. Procesu vien bremzē vakcīnu pieejamība.

“Devas mums iedeva tiešām maz. Es saprotu ir šis vakcīnu trūkums. Pat tie ārsti, kas prasīja vairāk devas, pat tiem ir 20, 30, maksimums 40 ir dabūjuši devas. Tā kā viss ir atkarīgs no vakcīnām. Būs vakcīnas – mēs vakcinēsim,” atzīst Veide.

Cik tieši ģimenes ārsti šodien sāka senioru vakcināciju, nav zināms. Patlaban gan gatavību potēt iedzīvotājus izrādījusi vairāk nekā puse no 1200 ģimenes ārstu praksēm.

Lasi vēl: