Ģimenes ārstiem ir neskaidrības par to, kā veidos vakcinējamo cilvēku sarakstu

3 komentāri

Vakcinācijas projekta biroja vadība apzinās, ka ģimenes ārstiem ir vairākas neskaidrības par vakcinācijas administratīvo procesu un tādēļ šonedēļ sniegs atbildes uz jautājumiem, vēsta TV3 Ziņas.

Ģimenes ārstiem laukos nav pārliecības, vai tiešām visi spēs vakcinēt to skaitu cilvēku dienā un nedēļā, ko vēlas Veselības ministrija. Vakcinācijas administratīvais process, kas jāveic ārstu praksēm, tostarp informācijas ievade jaunajā elektroniskajā sistēmā par katru vakcinēto cilvēku, būšot laikietilpīga.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska

“Ja mums ir jāiet paralēli vēl vienā portālā, pierakstot, aprakstot katru cilvēku, kas jāvakcinē, kāda ir viņa slimības vēsture, visi vakcīnas numuri, vienam pacientam tās ir 15 minūtes. Ir jāņem tehniski klāt papildu personāls, jo tās māsas, kas pašreiz mums ir, viena vai divas, ir tā pārslogotas.Mēs astoņās stundās ar pašreizējo personālu un pašreizējiem darbiem netiekam galā. Mēs vienkārši netiekam galā.”

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija pagājušajā nedēļā lūgusi veselības ministru Danielu Pavļutu (AP) rast finansējumu papildu personāla algošanai uz vakcinācijas laiku, taču skaidra atbilde nav saņemta. Fokusējoties primāri uz vakcināciju pret Covid-19, novārtā varot palikt ģimenes ārstu ikdienas pienākumi, piemēram, palīdzības sniegšana hronisko kaišu pacientiem, došanās mājas vizītēs.

Tāpat, lai arī vakcinācijai cilvēki varēs pieteikties jaunajā interneta vietnē un telefoniski, lauku ģimenes ārstiem neesot pārliecības, vai tiešām visi reģionos dzīvojošie uzzinās par savu vietu gaidīšanas rindā un praktiski nokļūst līdz vakcinēšanās vietai. Būtu vēlams, ka pašvaldības organizētu transportu. Ģimenes ārstiem joprojām neesot arī skaidrs, kā pat uzrunās katru, kas ir riska grupā un vakcīna pienāktos prioritāri.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska

“Ir pacienti, kas ir atsevišķos citu pacientu reģistros, piemēram, psihiatrijas pacienti, onkoloģiskie pacienti. Infektoloģijas reģistrā ir savu pacienti, piemēram, C hepatīta slimnieki. Tā kā tie ir tiešās pieejamības pacienti, viņi neiet caur ģimenes ārstu. Lai šīs visas riska grupas sapotētu, mums tomēr šīs visas prioritārās grupas ir jāzina.”

Lai arī otra asociācija, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, akcentē, ka vakcinācija ir vienīgais ceļš atpakaļ uz normālu ikdienu un tāpēc tikšot mobilizēti visi spēki cilvēku vakcinēšanai, tomēr ir daudz nezināmā.

“Kad piegādās vakcīnas, kā tās piegādās mums kā ģimenes ārstiem, kā mēs līdz tam izveidosim pacientu sarakstus, kā mēs uzrunāsim vecāka gadagājuma un hroniskos pacientus?” paudusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Jaunizveidotā Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča sola pēc iespējas ātrāk rast atbildes uz visiem jautājumiem. Šonedēļ abas asociācijas tikšot aicinātas uz sarunā,

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča

“Drīz uzsāksim dialogu ar ģimenes ārstu asociācijām, lai saprastu viņu redzējumu šajā procesā. Mēs ceram, ka atradīsim savstarpēji sekmīgu dialogu, jo ģimenes ārstu loma šajā procesā ir ļoti nozīmīga.”

Veselības ministrija iecerējusi, ka katrā nedēļā vajadzētu vakcinēt 100 000 cilvēku. Rēķināts, ka ģimenes ārstiem vajadzēs uzņemties ceturtdaļapjoma jeb 25 000 cilvēku.

3 komentāri