Ģimenes ārsti varēs noņemt pacientiem Covid-19 analīzes

Pievienot komentāru
Ģimenes ārsti varēs noņemt pacientiem Covid-19 analīzes
AFP / SCANPX

Novitātes Covid-19 testēšanā. Ģimenes ārstiem tagad būs iespēja brīvprātīgi iesaistīties Covid-19 analīžu veikšanā saviem pacientiem. Nacionālais veselības dienests sola mediķiem sagādāt visu nepieciešamo ekipējumu analīžu ņemšanai, un pat samaksāt par papildu darbu. Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja gan šo ideju vērtē ļoti kritiski.

Nacionālais veselības dienests nodrošinās ģimenes ārstus ar bezmaksas komplektu Covid-19 izmeklējamā materiāla paņemšanai, kā arī sagādās individuālās aizsardzības līdzekļu komplektus.

Pilsētās praktizējošajiem ārstiem šis piedāvājums, visticamāk, neinteresēs, bet būtu saistošs lauku ārstiem, kuru klientiem līdz analīžu veikšanai jāmēro tāls ceļš.

“Nereti tie ir 30 vai vairāk kilometru. Hroniskajiem pacientiem šīs analīzes ir būtiskas. Ja ārsts pacientu regulāri pieņem, tad šādā gadījumā var izmantot pie reizes iespēju un notestēt Covid-19 infekciju,” norāda Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe.

Līdz šim interesi par šo iespēju izrādījuši ap 20 ģimenes ārsti Latgalē. Turklāt par testa veikšanu valsts piemaksās. Par mājas vizīti 14 eiro, analīžu veikšana prakses vietā – 4 eiro. Ģimenes ārstu asociācija par šo iniciatīvu gan ir ļoti skeptiska.

“Arī 30% ārstu ir jau gados, līdz ar to skaitās riska grupā. Bet pats būtiskākais – šādi pacienti ar Covid-19 infekciju, nākot uz praksi, apdraud pārējos pacientus. Tas ir ļoti augsts risks,” pauž Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

“Pirmkārt, tas ir brīvprātības princips. Ārsts pats izvērtē gan telpas vai var pieņemt pacientus, vai ir gatavs šo darīt. Ja ārsts nolemj to darīt, piesakās NMD, ir pieejams video, kā analīzes jāpaņem, konsultācijas pieejamas,” saka Gulbe.

Latvijas Lauku Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska gan iniciatīvu vērtē ļoti pozitīvi, un pati tai pieteikusies, lai testētu savus klientus. Viņa uzskata, ka iespēju izmantos daudzi reģionu ārsti: “Ir šī baiļu sajūta – kaimiņi redzēs, atbrauc liela brigāde, paņem analīzes. Tādēļ arī ģimenes ārsti ne tik bieži var nosūtīt pacientus uz šiem Covid-19 testiem. Man ir daudzi pacienti jautājuši, vai pie jums, dakter, var testu uztaisīt, lai nav nekur jābrauc.”

Ģimenes ārsts ir pirmā persona, ar kuru Veselības ministrija aicina pacientus sazināties Covid-19 saslimšanas bažu gadījumā, un tieši ģimenes ārsts nosūta uz bezmaksas Covid-19 analīzēm.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā