Ģimenes ārsti sūdzēs tiesā valsti par savu aizstājēju meklēšanu streika laikā

42 komentāri

Streika priekšvakarā ģimenes ārstu attiecības ar Veselības ministriju kļūst arvien nokaitētākas. Ģimenes ārstu asociācija uzskata, ka valdība pārkāpj likumu, meklējot ģimenes ārstiem aizstājējus uz streika laiku. Viņi gatavojas vērsties pret valsti tiesā.

Ģimenes ārsti streikot sāks pirmdien pulksten 12.00. Mediķiem ir trīs prasības – palielināt valsts finansējumu par 30%, atsaukt plānoto reformu, kas liktu vairākiem ārstiem strādāt vienā praksē, un, piemēram, dežurēt vakaros un brīvdienās, un treškārt – atlikt “e-veselības” obligāto ieviešanu. Pēc asociācijas aprēķiniem prasību izpildei pietiktu ar 16 miljoniem eiro trīs gados. Izvēlētā streika forma gan ir salīdzinoši maiga – lai neapdraudētu pacientus.

“Prakses būs atvērtas, pa telefonu varēs piezvanīt, iegūt informāciju. To, ko vari pildīt, to māsiņa veiks, ja būs ārpus viņas kompetences, tad māsiņa pateiks, kur varēs palīdzību dabūt,” teic Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Mediķi valdības plānu streikojošos ģimenes ārstus aizstāt ar slimnīcu rezidentiem un citiem ārstiem uzskata par pretlikumīgu iejaukšanos streika norisē un tiesā lūgs aizliegt šādu rīcību. “Streika likumā ir ļoti skaidri un precīzi norādīts, ka streikotāju aizstāšana, pieņemot citus darbiniekus jeb uzliekot citiem darbiniekiem veikt streikotāju darbu, ir aizliegta,” saka medicīna tiesību eksperte Solvita Olsena. “Ja būtu pieļaujama aizstāšana, tad streiks zaudētu savu likumisko jēgu,” viņa piebilst.

Ārstus arī satraukusi no Nacionālā veselības dienesta saņemta vēstule, kurā it kā norādīts, ka par ārsta prakses darbību streika laikā valsts vispār neko nemaksāšot. “Šajā skaitā ieiet arī atalgojums māsām vai ārsta palīgiem. Bet mēs šo apgalvojumu apstrīdēsim tiesā, ja nepieciešams,” norāda Veide. Veselības ministrija gan to noliedz.

“Arī tajā vēstī, ko izsūtīja NVD ģimenes ārstu praksēm, noteikti netika minēts, ka netiks maksāts ģimenes ārstu palīgiem un māsām, ja turpina strādāt un pieņemt pacientus, jo mums ir svarīgi, lai pacients saņem veselības aprūpi. Šajā gadījumā, protams, ārsta palīgam par viņa paveikto darbu tiks samaksāts,” skaidro Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško.

Ģimenes ārstu streikam beigas nav noteiktas. Mediķi uzstāj, – jo ātrāk valdība piekāpsies, jo īsāks būs streiks.

42 komentāri