Ģimenes ārsti nav ieinteresēti parakstīt sadarbības memorandu ar VM, bet ir gatavi turpināt “lēno streiku”

Komentāri
Ģimenes ārsti nav ieinteresēti parakstīt sadarbības memorandu ar VM, bet ir gatavi turpināt “lēno streiku”
Foto: Pixabay.com

Nākamā gada budžetu valdības koalīcija dēvē par veselības budžetu, jo lielākais papildu finansējums ticis veselības aprūpei. Taču ne budžeta pieaugums, ne līdzšinējās sarunas nav izbeigušas ģimenes ārstu tā dēvēto lēno streiku, un arī pēdējie Veselības ministrijas (VM) sadarbības piedāvājumi ārstus neapmierina.

Ģimenes ārsts ar vairāk nekā 30 gadu stāžu Andris Lasmanis formāli joprojām streiko un ir gatavs to darīt tik ilgi, kamēr Veselības ministrija ārstos ieklausīsies. Viņš, tāpat kā daudzi kolēģi, jūtas nenovērtēts.

“Mūs tomēr sauc tad, kad esam pie viesību galda, mums ir jāceļas un jāskrien prom. Naktīs mums piezvana, un mēs dodamies vai vismaz pamostoties sniedzam kādus padomus, vai dodamies vizītē,” saka Lasmanis.

Veselības ministrija gan akcentē, ka kompromisu ar ģimenes ārstiem cenšas panākt jau no laika gala, taču – savu iespēju robežās. Šomēnes Ģimenes ārstu asociācijai piedāvāts no nākamā gada par trešdaļu palielināt kapitācijas naudu, ko ģimenes ārstiem valsts pārskaita par katru reģistrēto pacientu. Piektdien ministrija asociācijai piedāvāja parakstīt sadarbības memorandu, solot iesaistīt asociāciju lēmumu izstrādāšanā.

“Tas ir tas formāts, kādā veidā ar profesionālām asociācijām sadarbojamies. Un arī ģimenes ārsti ir no ministrijas puses aicināti šādā formātā arī ar mums strādāt, kopīgi,” saka Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiers.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāve Sarmīte Veide par šādu aicinājumu gan pauž neizpratni, jo viens šāds memorands jau ir parakstīts 2005. gadā: “Man ir žēl, ka Veselības ministrijas ierēdņi tomēr neskatās vēsturi un neskatās dokumentus. (..) Mēs jau divpadsmit gadus strādājam pie tiem, un tā nav atbilde uz mūsu jautājumu par koplīguma slēgšanu.”

Oficiālu atbildi Ģimenes ārstu asociācija Veselības ministrijai sniegt varētu līdz nedēļas beigām. Tikmēr un, visticamāk, arī pēc tam lēnais streiks turpināsies, jo līdz šim ir panākta vienošanās tikai par vienu no piecām streika prasībām. Bez kapitācijas naudas palielināšanas ģimenes ārsti vēlas, lai ministrija uzlabo e-veselības sistēmu un tikai gadu pēc tam, kad asociācija to atzīs par piemērotu, ģimenes ārstiem tā būtu obligāta.

Ministrijā norāda, ka līdz šim ir vairākkārtīgi pārcelti e-veselības lietošanas termiņi, pēdējais – no šā gada septembra uz nākamā gada janvāri. Turklāt lielākā daļa ģimenes ārstu nemaz neesot iemēģinājuši roku elektroniskajā veselības sistēmā.

“Varbūt tas velns nav tik melns kā viņu mālē. Jo šobrīd ir aptuveni 30%, kas ir pieslēgušies sistēmai vai noslēguši līgumu par piekļuvi sistēmai, tad tas darbs, ko mēs sagaidītu no ģimenes ārstu puses būtu, ka viņi vismaz mēģinātu sistēmai pieslēgties, strādāt tajā. Varbūt nav nemaz tik briesmīgi,” saka Šneiders.

Ģimenes ārstu protesta pasākumi turpinās jau kopš jūlija sākuma. Pēc divu nedēļu ilga streika ārsti mainīja tā formu uz lēno streiku, atsākot strādāt, tomēr pieņemot ne vairāk par 20 pacientiem dienā.

Lasi vēl