Ģimenes ārsti nav gatavi nodokļu nemaksātājiem atteikt valsts apmaksātu plānveida palīdzību

6 komentāri

Starp ģimenes ārstiem un Veselības ministriju radušās vēl jaunas domstarpības.

Šoreiz uzmanības centrā nevis ģimenes ārstu prakšu finansējums vai atalgojums, bet gan Veselības ministrijas iecere dalīt pacientus nodokļu maksātājos un nemaksātājos. Ģimenes ārsti negrib uzņemties nodokļu inspektora lomu.

Iecerēts, ka Veselības apdrošināšanas sistēma savu darbību uzsāks nākamā gada sākumā. Tas sakrīt ar laiku, kad ģimenes ārstiem jāsāk obligāti lietot “e-veselību”.

“E-veselībā” būs sensitīvas ziņas par pacientiem, tostarp informācija par viņa veiktajām sociālajām iemaksām.

Projekts paredz sistēmu “e-veselība” savienot ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datubāzi. Praksē kārtība varētu būt šāda – ģimenes dakteris izmeklē pacientu. Ja izrādās, ka viņš neveic sociālās iemaksas, ārstam būs jāpaskaidro, kāpēc viņš nevar saņemt valsts apmaksātus plānveida pakalpojumus. Dakteri ar jaunajiem pienākumiem nav mierā un uzsver, ka ar pacientu var veidoties konfliktsituācijas.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

Pārbaudīt nav ģimenes ārstu uzdevums. Nē nu, pārbaudīt jau var, bet ko mēs darīsim ar šiem pacientiem. Mans uzdevums kā ārstam ir palīdzēt šiem te pacientiem jebkurā gadījumā, ja viņš vēršas pie manis ar savām veselības problēmām.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja piebilst, ka dalīt pacientus nodokļu maksātājos un nemaksātājos ir nepareizs piegājiens, un tas radīšot papildu izmaksas nākotnē. Tie, kuri tagad nevarēs atļauties samaksāt par izmeklējumiem vai plānveida operāciju, nākotnē nonāks neatliekamās palīdzības redzeslokā. Veselības ministrijā nepiekrīt, ka ģimenes ārsti veselības apdrošināšanas sistēmā kļūtu par tādiem kā nodokļu inspektoriem. Ministre gan atzīst, ka papildu informācija dakteriem saviem pacientiem būs jāsniedz.

Anda Čakša
veselības ministre

Ja mēs skatāmies uz ģimenes ārstiem, tad viņi jau ir iekļauti tajā palīdzības grozā, kas tiek nodrošināta neatkarīgi no tā – ir vai nav maksāts nodoklis. Līdz ar ko nav šī dispečera funkcija kā tāda. Viņš var izrakstīt nosūtījumu skaidri pasakot, ka tas būs maksas pakalpojums.

Veselības apdrošināšanas modeļa projekts paredzes pacientus sadalīts divos grozos. Pilna spektra valsts apmaksātajā grozā būtu sociālā nodokļa maksātāji neatkarīgi no veikto iemaksu lieluma. Otrajā grozā – nodokļa nemaksātāji, kuri pēc pašreizējās ieceres saņemtu tikai neatliekamo, primāro, psihiatrisko palīdzību un ārstēšanu no infekciju slimībām.

TOP komentāri

 • Vita Eglīte
  +5 +5 0

  Vita Eglīte

  Ļaujiet ārstiem ārstēt slimniekus. Ministrijām pašām jārod šai situācijai risinājums. Tax nav ārsta pienākums vai noliekat pie dr durvīm policistu, kurš sadala pacientus maksātājos un nemaksātājos.
 • Teodors Lukjanskis
  +5 +5 0

  Teodors Lukjanskis

  Pareizi darāt, ne Saeima,ne valdība,ne tā dacīte nav devusi Hipotekrālo zvērestu.Valdībai tik rūp savas algas.Kā lai skaidro,kad par tik daudz paceļ minimālo algu,kura piesaistīta elites algām,bet neapliekamo minimumu,ne par ko negrib paaugstināt,tāpat PVN pārtikai pielīdzināt ,kā citās EU valstīs.Kādēļ Latvijā tas tik augsts,God,Valsts prezident?
 • Janis Jersovs
  +3 +3 0

  Janis Jersovs

  Beidzot tauta sāk mosties pret diktatūru. Ja tauta turēsies kopā un turpinās darboties, izslēdzot nesamērīgi dārgo valsts aparātu, ir lielāka iespēja, ka Latvijā vēl neaizies bojā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl