Ģimenes ārsti nākamnedēļ sāks beztermiņa streiku; pacientiem sniegs tikai neatliekamo palīdzību

7 komentāri

Nākampirmdien ģimenes ārsti gan pilsētās, gan laukos uzsāks beztermiņa streiku. Tā laikā pacienti var rēķināties ar palīdzību tikai kritiskās situācijās. Veselības ministre Anda Čakša paziņojusi, ka neredz pamatu ģimenes ārstu streikam. Ministres nostāju atbalsta arī premjers Māris Kučinskis. Tikmēr Ārstu biedrībā uzskata, ka ģimenes ārstu un Veselības ministrijas attiecībās ir strupceļš.

Veselības ministrijas un ģimenes ārstu saspringtajās streika sarunās vienošanos tā arī neizdevās panākt. Ārsti paziņoja, ka ministrijas piedāvājums viņus neapmierinot. Ministrijā atbildēja, ka negrasās piekāpties.

Ģimenes ārstiem ir vairākas prasības: nodrošināt sistēmā “E-veselība” pacienta datu aizsardzību, kopprakšu veidošana, taču galvenā prasība ir –  trīs gadu laikā pakāpeniski paaugstināt viņu, ārstu palīgu un medmāsu algas. Tā kā vienošanos ar ministriju panākt neizdevās – 3. jūlijā ģimenes dakteri uzsāks beztermiņa streiku.

“Vispirms gribu teikt, ka prakses būs atvērtas un praksēs strādās māsas un ārsta palīgi. Viņi sniegs pakalpojumus. Atbildēs uz telefona zvaniem, sniegs konsultācijas, un māsas varēs veikt pārsiešanu un izdarīt injekcijas,” teic Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Streika laikā arī ģimenes ārsts būs savā darbavietā. “Ārsti nesniegs valsts atmaksātos pakalpojumus, bet, ja pacients atnāks un stāvoklis būs kritisks, būs apdraudēta viņa dzīvība, mēs tad sniegsim palīdzību,” apliecina Veide.

Ģimenes ārsti ir gatavi streikot, līdz valdība izpildīs viņu prasības. Veselības ministre Anda Čakša uzsver, ka nav gatava piekāpties. Viņa grib redzēt no ārstiem skaidru redzējumu, kādu labumu pacientiem dos lielāks finansējums ārstu praksēm. Ģimenes ārstiem ir jāizpilda kvalitātes prasības.

“Mums ir jāsaprot, ka tas nevar būt tāds bezrāmju pasākums. Es pieņemu, ka mēs turpināsim diskutēt, tas kļūst sarežģītāk. Katram ir savas prasības, un, iespējams, mums būs nepieciešams mediators,” teic Čakša.

Ministres nostāju atbalsta arī premjers. Māris Kučinskis cer, ka nebūs daudz ārstu, kuri piekritīs streikot: “Man nav skaidras receptes, ko mēs vēl te īsti varam darīt. Pietiekami lielas cīņas ir izcīnītas, mēs pat esam sabiedrotos zaudējuši attiecībā uz nodokļu reformu. Faktiski apstājoties tajā brīdī, kad sapratām, kādā krīzē ir veselības nozare, lai dabūtu finansējumu algām. Ģimenes ārstiem arī skaidri tas tiek iezīmēts.”

Tikmēr ārstu biedrības šefs Pēteris Apinis uzskata, ka valsts attiecības ar mediķiem nonākušas strupceļā. “Ģimenes ārstu prasības ir pamatotas. Ja mēs pasaulē skatāmies, ja ir vajadzīga reforma situācijā, kad nav naudas, tad ir tikai divas opcijas – tā ir primārā palīdzība un neatliekamā palīdzība. Tur ir jāliek nauda klāt un jāpalīdz attīstīt tieši šīs nozares,” saka Apinis.

Veselības ministrijā norāda, ka protesta laikā ģimenes ārstu funkcijas nāksies pildīt neatliekamās palīdzības nodaļās un ārstiem speciālistiem. Protesta rīkotāji vēl nezināja teikt, cik ģimenes ārstu prakses streikos.

7 komentāri