Ģimenes ārsti diskutē par vakcinācijas pret Covid-19 tempu kāpināšanu un bērnu vakcināciju

2 komentāri

Latvijā gan slimnīcu Covid-19 nodaļas, gan ģimenes ārsti gatavojas smagam rudenim. Ģimenes ārsti 8. septembrī Veselības nozares vadībai īpaši akcentēja, ka viņiem vislielākais atbalsts būtu papildu darba rokas. Daudzi atzīst, ka ir psiholoģiski grūti strādāt apstākļos, kad daļa pacientu kareivīgi pauž viedokli, ka mediķi viņiem grib nodarīt pāri, vēsta TV3 Ziņas.

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu ģimenes ārstu praksēs arvien biežāk izskan jautājumi par bērnu vakcinēšanu, līdz ar to daudz jautājumu rodas arī pašiem ārstiem. Nozares vadībai tika uzsvērts, ka no valsts puses visnoderīgākais atbalsts šobrīd būtu papildu palīgi pirms gaidāmās rudens sezonas, kas aktualizēs ne tikai Covid-19, bet arī citas saslimšanas.

”Aktuāls jautājums ir par to, kad bērnus sāks vakcinēt. Ir cilvēki, kas par to interesējas un jautā, un informācija no pasaules nāk dažāda – ir valstis, kur no sešu gadu vecuma sāk vakcinēt, vakar dzirdēju, ka Kuba jau no divu gadu vecuma,” norāda kāda ģimenes ārste Rīgā.

Lasi vēl – Epidemiologs: Visā pasaulē vērojams, ka ar Covid-19 aizvien biežāk slimo bērni un jaunieši

”Manā praksē ir tikai viena māsiņa, mums divatā strādāt ir diezgan grūti. Gribas kādu palīgu. Protams, būtu labi arī padomi, varbūt psihologa atbalsts,” skaidro kāda cita ģimenes ārste.

”Domāt, kā atbalstīt ar personāla resursa trūkumu, kā piesaistīt cilvēkus papildu vakcinācijai, ja domājam, ka vakcinācija tiks bāzēta ģimenes ārstu praksēs,” norāda ģimenes ārste Olainē Līga Soida.

Lasi vēl – Cipule: Mediķu emocionālā gatavība slimnīcās vēlreiz iziet cauri cīņai ar Covid-19 ir krietni zemāka

Klātesošos eksperti iepazīstināja ar datiem par vakcinācijas aptveri, vīrusa izplatības rādītājiem un tendencēm vakcinēšanas jomā.

Ģimenes ārsti nekautrējās un aktīvi ekspertiem uzdeva sev interesējošos jautājumus. Temati visdažādākie – par vakcināciju bērnu vidū, antivielu rādītājiem, trešās devas nepieciešamību, neraugoties uz ekspertu viedokļiem un citām situācijām, ar ko nākas saskarties ikdienas praksē.

Lasi arī:

Tāpat ģimenes ārstiem ir neskaidrības, kā rīkoties situācijās, ja saslimis kāds ģimenes loceklis, bet pašiem jādodas uz ārsta praksi.

Tāpat aktuāls ārstu vidū bija jautājums par to, kā rīkoties grūtniecēm, kurām atteikta otrās vakcīnas pret Covid-19 potes saņemšana: ”Ir grūtniece, kura martā iepotēja “Astra Zeneca”, un vēlāk ginekologs aizliedza viņai otru poti. Vai viņai potēties atkārtoti ar divām devām vai vajag vienu?”

Ārsti diskutēja par to, kā palielināt vakcinācijas aptveri. Tika aizskarts arī jautājums – ko darīt ar vakcinācijas noliedzējiem pašu ārstu vidū, jo konference notika dzeltenā drošības līmenī, kas nozīmē, ka daļa sanākušo nebija vakcinēti.

”Jūrmalā praksē, kur vairākums ir krievu tautības cilvēki, tur tiešām liela daļa riska grupu, vīrieši, kas ir vecāki par 45 gadiem, teica, ka vakcinēsies tikai ar ”Sputņik” vakcīnu. Es piekrītu jums, es labprāt strādātu tikai pēc vadlīnijām, bet cilvēks ir cilvēks, un mums jāstrādā ar viņu bailēm, neuzticēšanos, konspirācijas teorijām,” norāda mediķi.

”Savā praksē novēroju diezgan daudz, ka cilvēki virs 50 gadu vecuma neizmanto sociālos tīklus. Viņi neizmanto ”Facebook” vai ”Twitter”. Viņi nemaz nesaprot, kas tā tāda par slimību un vai tiešām tik bīstama,” uz problēmu norāda ārsti.

Eksperti mudināja ģimenes ārstus nebaidīties no jauniešu vakcinēšanas, kā arī norādīja, ka medicīnisku iemeslu, kāpēc potēties nebūtu ieteicams, tikpat kā nepastāv. Šāda tipa konferences notikušas jau gandrīz visos reģionos, un noslēdzošā tikšanās nākamnedēļ gaidāma Valmierā.

2 komentāri