Gērnsijas salā latvietim piemēro divu nedēļu ieslodzījumu par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu

3 komentāri

Pamatīgās nepatikšanās iekūlušies divi Latvijas pilsoņi britu Gērnsijas salā, kas ir populārs galamērķis Austrumeiropas viesstrādniekiem. Viņi ignorējuši Covid-19 drošības prasības, kā rezultātā viens no viņiem nokļuvis aiz restēm. Britu mediji raksta, ka latvieši ar savu rīcību riskējuši visu salu atkal ieraut “lokdaunā”, stāsta TV3 Ziņas.

Gērnsijā par Covid-19 pašizolācijas pārkāpumu uz divām nedēļām cietumā ieslodzītais latvietis Aivis Līcītis nav vērsies pēc palīdzības Latvijas Ārlietu ministrijā. Arī otra sodītā persona, Gundega Dreimane, kurai piespriests 1000 mārciņu sods un divu gadu nosacītais sods, nav vērsusies pēc palīdzības.

Pašizolācijas viesnīcā notikusi ciemiņa uzņemšana, kas ir aizliegts. Latvijas Ārlietu ministrija par sodītajiem pilsoņiem uzzinājusi vien no britu preses. Šiem latviešiem gan paveicies, jo izvairījušies no maksimālajiem sodiem. Tie Gērnsijā ir vieni no pašiem bargākajiem Eiropā – līdz 10 000 britu mārciņu vai ieslodzījums līdz trim mēnešiem.

”Neskaitot šo vienu plašāk izskanējušo gadījumu, Ārlietu ministrijai nav informācijas, ka būtu vēl kāds mūsu valsts piederīgais aizturēts vai ļoti smagi sodīts par Covid-19 nosacījumu neievērošanu, taču tas nenozīmē, ka nav bijuši šādi gadījumi, jo ārvalstīm nav pienākuma mūs informēt, un arī mūsu valstspiederīgie mūs neinformē, bet mēs zinām par vairākiem gadījumiem Francijā, Grieķijā un Kiprā, kad mūsu valstspiederīgajiem piemēroti sodi, piemēram, par maskas nenēsāšanu,” norāda Ārlietu ministrijā.

Daudzviet Eiropā naudas sodi par epidemioloģiskās drošības noteikumu neievērošanu mērāmi vairākos simtos un pat tūkstošos, sevišķi, ja ignorē prasību par pašizolāciju un karantīnu.

Latvijas Ārlietu ministrijā saka, ka, ja pat sodītais pilsonis sazināsies ar konsulāro dienestu, Latvijas puse nekādi nevarēs palīdzēt atbrīvot no soda. Tas būs jāsamaksā vai jāizcieš. Līdzīgi kā jebkura cita administratīvā vai kriminālā pārkāpuma gadījumā: ”Piemēram, Itālijā par Covid-19 noteikumu neievērošanu draud līdz pat 1000 eiro naudas sods, vai, ja tiek sniegta nepatiesa informācija par sertifikātu, var būt arī kriminālatbildība. Īrijā par karantīnas neievērošanu var būt līdz pat 2000 eiro liels sods vai arī cietumsods līdz mēnesim.”

Tikmēr Latvijā, lai arī naudas soda maksimālās summas uz papīra ir palielas, līdz 2000 eiro fiziskām personām, līdz 5000 eiro juridiskām personām, taču Valsts policija tās piemēro reti.

”Policija izvērtē atbildību atbilstoši situācijai, pārkāpumu būtībai un smagumam, tai skaitā ņemot vērā izdarītā laiku, vietu. Ir arī subjektīvie apstākļi, piemēram, pārkāpēja attieksme pret izdarīto, kā izturas, vai ir agresija, nepakļaujas policijas likumīgajām prasībām. Ja policija fiksē, ka persona vairākas reizes ir pārkāpusi noteiktās prasības, tad arī vairākas reizes piemēro sodu,” norāda policijā.

Taču, ja persona vilto vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu, vilto dokumentu par Covid-19 pārslimošanu vai negatīvu testu, tad gan Latvijā var tikt apcietināts uz laiku līdz vienam gadam vai izciest īslaicīgu brīvības atņemšanu.
3 komentāri