Gerhards sagaida, ka Saeima līdz vēlēšanām pieņems lēmumu par depozīta sistēmu

1 komentārs
Gerhards sagaida, ka Saeima līdz vēlēšanām pieņems lēmumu par depozīta sistēmu
Foto: F64

Saeimai vēl līdz vēlēšanām ir jādod zaļā gaisma dzērienu iepakojuma depozītu sistēmas ieviešanai. Tā uzskata vides aizsardzības ministrs Kaspars Gerhards. Viņš sagaida, ka deputāti šoruden vismaz pirmajā lasījumā pieņems likumus jaunās sistēmas ieviešanai.

Jau vismaz desmit gadus ticis runāts par nepieciešamību ieviest depozīta sistēmu, kas nozīmē, ka par dzēriena iepakojumu būtu jāmaksā papildu nauda. Bet tā tiktu atgūta, taru nododot, piemēram, savākšanas automātā.

Vides aizsardzības ministrs Kaspars Gerhards ir pārliecināts, ka ilgāk vairs vilcināties nevar. Viņš sagaida, ka Saeima uzreiz pēc vasaras pārtraukuma vismaz pirmajā lasījumā atbalstīs depozīta sistēmas ieviešanu. Tā Gerhards sacīja raidījumā “900 sekundes”.

Ministrs cer, ka deputāti ieklausīsies tautas balsī.

Kaspars Gerhards
vides aizsardzības ministrs (VL-TB/LNNK)

Latvijas sabiedrības vairākums – 80% ir par to, lai depozīta sistēmu ieviestu. Viņi ļoti labi saprot – jā, varbūt kaut kas būs jāpiemaksā. Tas prasīs papildu rūpes. Būs jāsadala, jāsašķiro. Bet Latvijas iedzīvotāji ir pietiekami apzinīgi piegājuši šim jautājumam un ir gatavi savas pūles veltīt, lai aiz loga viņiem būtu tīra vide.

Aptaujājot Saeimā pārstāvētās lielākās partijas, tās visas kā viena iestājas par depozīta sistēmu. Partiju pārstāvji LNT Ziņām sacīja, ka ministrs var rēķināties gan ar viņa politiskā spēka – Nacionālās apvienības – balsīm, gan arī arī “Vienotības” atbalstu.

Depozīta sistēmu atbalsta arī “Saskaņa”, kas ir Saeimas lielākā opozīcijas partija.

“Protams, mēs no paša sākuma atbalstījām to civilizēto pieeju, kas strādā brāļiem igauņiem un lietuviešiem – vieniem divus gadus, otriem gandrīz jau 13 gadus strādā,” norādaSaeimas deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”).

Turklāt Gerharda pusē ir arī Zaļo un zemnieku savienība, tā saka Augusts Brigmanis, lai gan tieši ZZS ministrs Jānis Dūklavs ir viens no skaļākajiem depozīta sistēmas kritiķiem, jo to uzskata par nesamērīgi dārgu.

“Kopumā, ka virzība šī jautājuma izskatīšanā varētu tikt uzsākta, es atbalstu. Konceptuāli ideja tiks atbalstīta. Tikai jāredz, kāds būs tas izpildījums,” min Brigmanis.

Tomēr par spīti tam, ka Saeimas vairākums sola atbalstu depozīta sistēmai, opozīcijas politiķiem ir bažas, vai tā tiešām tiks ieviesta.

Klementjevs saka: “Man ir šaubas par to, vai tas paziņojums no ministra bija ar vēlēšanos panākt depozīta sistēmu Latvijā vai viņš mēģina kopā ar koalīcijas partijām izspēlēt to spēli, ka tauta grib, tad mēs iedosim? Bet pēc tam izdarīsim pa vecam. Tāpēc, ka tas, ka Latvijā bremzē šo depozīta sistēmu jau desmit gadus, izskatās ļoti aizdomīgi.”

Vides aizsardzības ministrijā uzskata, ka depozīta sistēmai būtu jāsāk darboties 2020. gadā. Tās ieviešanas izmaksas tiek lēstas līdz 30 miljoniem eiro.

1 komentārs