Gauss atzīst, ka sliecas par labu Krievijā ražoto Sukhoi lidmašīnu iegādei

0 Komentāru
Gauss atzīst, ka sliecas par labu Krievijā ražoto Sukhoi lidmašīnu iegādei
Foto: F64

Nacionālā lidsabiedrība airBaltic, kuras vārds pēdējā laikā locīts ļoti dažādos veidos, piektdien izrādīja savas topošās flotes mugurkaulu – Kanādas ražotāja Bombardier jaunās C sērijas lidmašīnas. Mēs nākamgad varētu kļūt par pirmo valsti pasaulē, kurā izmanto šā konkrētā modeļa lidaparātus. Taču aviosabiedrības prezidents Martins Gauss joprojām nav atteicies arī no idejas kļūt par Krievijas aviācijas celmlauzi Eiropas tirgū.

Ja politiķi piešķirs naudu darījumam, ar šādām lidmašīnām visa Latvija lidos turpmākos 12 gadus. Ražotāji tās slavē, kā īpaši ekonomiskas un pasažieriem ļoti ērtas. Tomēr tās ir tik jaunas, ka neviena lidsabiedrība visā pasaulē tās praksē vēl nav iemēģinājusi.

Bombardier jaunās C sērijas lidmašīnas esot pirmais lidaparāts savā – vidējā – izmēra klasē, kas izstrādāts pilnīgi no nulles pēdējos 30 gados. Tas patērējot par 20% mazāk degvielas un esot par 15% ekonomiskāks nekā citi līdzīgi lidaparāti. Arī pasažieru sēdekļi esot platāki par avio jomas standartu un vietas rokas bagāžai esot vairāk. Savukārt cilvēkus, kuri dzīvo tuvu lidostai, varētu iepriecināt ziņa, ka C sērijas lidmašīnas esot četrreiz klusākas nekā līdz šim izmantotie lidaparāti.

Tomēr šovasar Parīzes aviošovā C sērija piedzīvoja pamatīgu izgāšanos – Bombardier nespēja noslēgt nevienu jaunu līgumu par šo lidmašīnu piegādi aviokompānijām. Tikmēr konkurenti Boeing un Airbus no Parīzes aizbrauca ar līgumiem vairāk nekā 100 miljardu dolāru vērtībā. Kopš tā laika C sērijas liktenis gan esot mainījies, un 13 aviokompānijas jau izteikušas interesi par vairāk nekā 600 lidmašīnu iegādi. Vismaz tā apgalvo uzņēmums.

Pirmā no 13 pasūtītajām C sērijas lidmašīnām airBaltic tiks piegādāta nākamā gada septembrī. Protams, tikai tad, ja lidsabiedrība varēs par to samaksāt. Tam aviokompānijai nepieciešams valsts aizdevums un investora nauda.

Vācu investors Ralfs Dīters Montāgs-Girmess it kā esot izvirzījis nosacījumu, ka apmaiņā pret 52 miljonu eiro ieguldīšanu airBaltic, aviokompānijai jāiepērk piecas Sukhoi Superjet lidmašīnas. Pret to asi iebilst politiķi un daļa sabiedrības. airBaltic savukārt noliedz, ka šāds nosacījums no vācu investora būtu nācis. Reģionālo jeb mazo lidaparātu iepirkums, kurā uz uzvaru pretendē arī Sukhoi, neesot saistīts ar investora meklējumiem. Gauss atzīst, ka šajā iepirkumā lidsabiedrība sliecas par labu Sukhoi iepirkumam. Tomēr viņš dod arī mājienus, ka aviokompānija savas domas vēl var mainīt.

“Mēs esam izanalizējuši arī Superjet piedāvājumu, un tas izskatās labs. Bet mums vakar un šodien bija arī ļoti interesantas sarunas ar Bombardier. Turpināsim diskusijas, bet šobrīd pats svarīgākais ir sagaidīt valdības lēmumu par finansējuma piešķiršanu,” teic Gauss. Par airBaltic finansēšanu Saeima lems nākamnedēļ pēc valsts budžeta pieņemšanas.

0 Komentāru