Gausi norit viltoto vakcinācijas sertifikātu anulēšana

30 komentāri

Kopš policija paziņoja par pirmo grupēju, kurš izsniedza viltus Covid-19 sertifikātus, anulēti tikai 22 šādi iegūti apliecinājumi, kā arī šonedēļ aizturēts jau kārtējais šāds grupējums un arī slimnīcas ziņo, ka viņu stacionāros nonāk pacienti, kuri varētu patiesībā nemaz nebūt vakcinēti, vēsta TV3 Ziņas.

Slimnīcām arvien biežāk aizdomas, ka stacionāros nonāk ar viltus Covid-19 sertifikātu. Tikmēr falšos vakcinācijas apliecinājumus joprojām anulē gausi.

Nu jau apritējuši divi mēneši kopš Valsts policija vēstīja par vairākiem grupējumiem, kuri apmaiņā pret kukuli, izsniedza Covid-19 sertifikātus, vakcināciju patiesībā neveicot. Šonedēļ likumsargi atklāja vēl kādu viltus vakcinētāju grupu, līdz ar to kopumā policijas redzeslokā nu jau ir vairāki simti iespējami falšo vakcinācijas epizožu. Turklāt arvien biežāk signāli nāk arī no ārstniecības iestādēm, kur vakcinēti pacienti, nonāk ar netipisk smagu slimības gaitu.

Ilze Kreicberga, Stradiņa slimnīcas valdes locekle

“Protams, tas nav mūsu pamata uzdevums meklēt kādu, kas ir nodarījis kriminālu nodarījumu, mūsu uzdevums ir ārstēt. Bet, protams, ka arvien vairāk ārstējot šos Covid-19 pacientus, mūsu ārstiem jau ir sagaidāmā klīniskā gaita katram pacientam, ar viņa fona saslimšanām. Aizdomas ir bijušas vairākas. Es negribētu runāt skaitliski, bet jebkurā gadījumā nav runa par daudziem gadījumiem.”

“Ir bijis gadījums, kad mirušajam ir 0 antivielas, kas varētu radīt kaut kādas aizdomas par negodprātīgu rīcību, bet varbūt tas ir cilvēka organisma reakcijas dēļ. Bet mēs visus datus, kas mums ir par pacientu hospitalizāciju un diagnozi, vakcinācijas faktu un antivielām, nosūtām attiecīgajām institūcijām,”  pauda Jelgavas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga.

Valsts policijā norāda, katrs signāls tiekot pārbaudīts un likumsargu redzeslokā ir nonākuši daudzi potenciālie sertifikātu pircēji. Kopumā par vakcinācijas faktu viltošanu sākti padsmit kriminālprocesi.

Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”), veselības ministrs

“Mums ir svarīgi pārtraukt šo darbību, mums ir jāpārtrauc tās vietas un jāsoda tās personas, kuras viltus vakcināciju veic. Mēs ļoti ceram uz Valsts policijas spēju raiti šos gadījumus izmeklēt, informēt mūs, mēs atceļam tad šos sertifikātus uz policijas sniegtās informācijas pamata.”

Tomēr policijas darba rezultāts līdz šim – 22 anulēti sertifikāti, kas ir niecīga daļa no zināmā fiktīvo, apmaiņā pret kukuli, iegūto vkacinācijas apliecinājumu skaita. Policija gan vilcināšanos savā darbā nesaskata.

Pēteris Bauska, VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks

“Mums jāiziet tiesiskais ceļs ar attiecīgām procesuālām darbībām. Tas izriet no tā, vai cilvēks sadarbojas vai nesadarbojas ar izmeklēšanu, lielākā daļa nesadarbojas. Mums ir šī normatīvā bāze jāievēro. Mums ir savs algoritms, kā pārbaudīt vai šai personai ir antivielas un tad algoritms paredz lūgt attiecīgajām iestādēm anulēt šo sertifikātu.”

Policija arī pārliecināta, ātrāk vai vēlāk tā nonāks pie tiem, kuri sertifikātus pirkuši. Un šādā gadījumā sekas – kriminālprocess un neizbēgams sods.

Pēteris Bauska, VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks

“Mēs visdrīzāk aiziesim pie katra šī cilvēka, tas ir skaidrs. Bet labāk ātrāk atnākam mēs, nekā ir smaga saslimšana. Labāk mēs aizejam pirmie, izejam šo ceļu, personai būs nepatikšanas, būs problēmas, sertifikāts tiks anulēts un šis cilvēks varēs iegūt likumīgi šo sertifikātu.”

Risku, ka tik ilgstoši sabiedrībā uzturas cilvēki ar viltus sertifikātiem, kuri var apmeklēt “zaļos” pasākumus, saskata mediķi. Pirmkārt, viņi apdraud citus, ja apmeklē drošos pasākumus, otrkārt – sevi.

“Tas ir ļoti slikti arī sabiedrībai, ka ir tik nopietns dokuments, kuram pilnībā nevar uzticēties. Šie cilvēki nesaprot, ko viņi dara. Šie cilvēki zināmā mērā tā varētu būt netīša slepkavība,” norāda Stradiņa slimnīcas valdes locekle Ilze Kreicberga.
Haralds Plaudis, Austrumu slimnīcas valdes loceklis

“Šī sertifikātu viltošana nav saprotama un jautājums, ko tas cilvēks grib apmānīt. Patiesībā, viņš apmāna pats sevi un tās sekas var būt dramatiskas.”

Savukārt Veselības ministrs pauž, ka viņš rosinās meklēt risinājumus, kā “amnestēt” fiktīvu vakcināciju saņēmušus cilvēkus, kuri labprātīgi atzīsies noziegumā un sadarbosies izmeklēšanas procesā. Vienlaikus tās personas,  kuras organizē fiktīvu vakcinācijas rūpalu, būtu jāsoda bargi.

Lasi vēl:

30 komentāri