Gaujas Nacionālajā parkā top zemes mākslas festivāla “Green Fest” objekti

0 Komentāru

Dabīgās pļavas Latvijā ir kļuvušas par tik lielu retumu, ka var kļūt par mākslas objektu – augustā Gaujas Nacionālā parka teritorijā notiks zemes mākslas festivāls “Green Fest”, kurā dabīgajām pļavām būs svarīga loma, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Pirmais zemes mākslas objekts izveidots Valmierā. Tā ir pilsētas pļava, kas sadalīta maģistrālēs, bet pārējā daļa ir atstāta dabīgai aizaugšanai.

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas direktore Inese Mētriņa

“Mums šajā dabīgajā pļavā ir izveidotas zīmējuma detaļas, kas ir izpļautas, kas ir kā kultivētais zāliens. Kur arī varēs iet cilvēki atpūsties, darboties. Tā būs cilvēku vide. Un ārpus šīs izpļautās teritorijas paliek dabīgā pļava, kurā aug dabīgie augi un ziedi.”

Dīvaliņa pļavas gadu gadiem tika nepareizi koptas, tāpēc dabīgo augu šķirnes nācās iestādīt. Kopumā ir iesēti vairāk nekā 30 augu, no kuriem šogad ir izauguši vien daži – āboliņš, amoliņš, skābenes, zemenes, pīpenes un citas.

Savukārt vienas maģistrāles galā ir uzstādīts bišu strops no kokiem, salmiem un ģipša.

“Pedagogi no zaļās skolas ir izpētījuši, kādiem materiāliem un caurumu diametriem ir jābūt. Piemēram, viens no materiāliem, ko viņi ir ievietojuši, ir ģipsis, kas patiesībā ļoti labi, arī asociatīvi ir kā smilšakmens, kur dabīgos atsegumos arī dzīvo bites,” teica “GreenFest” mākslas festivāla kuratore Karīna Vītiņa.

Zemes mākslas objekti parasti ir lielgabarīta, kā arī prasa īpašu apkopi. Tie ir jālaista, jāravē, jāpļauj. Zemes mākslas objekti ir jāuztur kārtībā. Šeit Valmierā maģistrāles ir regulāri jāpļauj. 8. jūnijā tas jau tiks darīts trešo reizi.

Kopumā festivālam pieteikti 32 objekti, no kuriem īpaša komisija ir atlasījusi 12.

“GreenFest” mākslas festivāla producente Māra Siliņa

“Šā festivāla uzstādījums ir tas, ka tie ir tādi vides un mākslas mijiedarbībā balstīti darbi, kuri sasaucas ar mūsu šā gada tēmu, kas ir izzūdošas dzīvotnes, sugas un apputeksnētāji.”

Plānots, ka ar laiku tiks izveidota arī “GreenFest” objektu karte. Jārēķinās gan, ka maršruts būs diezgan garš. Bet Gaujas Nacionālā parka landšafta dēļ vairāki objekti būs ļoti vērienīgi un saskatāmi tikai no augšas.

0 Komentāru