Garo rindu dēļ daļa insulta slimnieku var kļūt par invalīdiem

Komentāri
Garo rindu dēļ daļa insulta slimnieku var kļūt par invalīdiem
FOTO: LETA

Mūsu valstī nav izveidots efektīvs rehabilitācijas centru un slimnīcu tīkls, kur ārstēt pacientus pēc smagām slimībām, piemēram, pēc insulta. Turklāt lielākajā no tiem – Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari – uz insulta slimnieku rehabilitāciju veidojas rindas. Tieši tādēļ daļa no viņiem var kļūt par invalīdiem. 

Visvairāk cilvēku Latvijā mirst no sirds un asinsrites slimībām, tostarp arī no insulta. Insults ir pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums. Turklāt tas var būt cēlonis arī invaliditātei uz visu mūžu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šo vienkāršo kustību – kaut ko noturēt rokā – Mārtiņš var izdarīt ar lielu piepūli, bet, ja salīdzina ar to, kā bija pirms gada, tad tas ir ļoti liels sasniegums. Pērnā gada februārī ārsti viņam konstatēja insultu.

”Tā starpība ir tieši tāda, ka tu guli kā baļķis un smaržo kā mežs “pēdiņās”, un tagad tu stāvi kameras priekšā un vari par sevi pastāstīt. Starpība ir tieši tāda starp nespēju nostāvēt un paiet, roku kustināt un kāju. Klibojot, ne sevišķi graciozi, bet klibot atpakaļ dzīvē,” stāsta pacients Mārtiņš.

Mārtiņam ir paveicies – pēc diagnozes apstiprināšanas un 3 nedēļu ārstēšanas Stradiņu slimnīcā viņš uzreiz tika rehabilitācijas centrā Vaivari, kur ārsti rehabilitologi un fizioterapeiti Mārtiņam palīdzēja tiešā vārda nozīmē tikt uz kājām. Ja šī rehabilitācija nesāktos zibenīgi ātri, ļoti liela varbūtība, ka viņš joprojām nestaigātu.

Pateicoties ātrai rehabilitācijai, Mārtiņš jau ir atgriezies darbā. Aptuveni 20% no visiem insulta pacientiem ir cilvēki darbspējīgā vecumā.

Kopš 2010. gada stacionārā ārstēto šādu pacientu skaits ir nemainīgs – aptuveni 8,5 tūkstoši. No šiem pacientiem tikai trešajai daļai ir nepieciešama pēcakūtā perioda rehabilitācija stacionārā, taču Vaivaros veidojas rindas, kad pacientiem vitāli svarīga rehabilitācija jāgaida no mēneša līdz trijiem.

Latvijā ir vairākas slimnīcas un rehabilitācijas centri, kur varētu notikt pacientu rehabilitācija. Tādā veidā varētu glābt daudzus tos cilvēkus, kuriem tā var palīdzēt.

Lai šo jautājumu risinātu, šobrīd Veselības ministrijā strādā darba grupa, kurā iesaistīti speciālisti, un tās mērķis uzlabot rehabilitācijas pieejamību un padarīt to efektīvāku.

Uz rehabilitāciju Vaivaros šobrīd rindā ir vairāk nekā 100 insulta pacientu, kuriem ilgā gaidīšana samazina izredzes uz atveseļošanos.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl