Garkalnē atklātu liesmu sestdien vairs neredz, bet jāturpina uzraudzīt gruzdēšana

0 Komentāru

Dūmu smaka, par laimi, ir lielākā neērtība, kas pēc piektdienas, 9.jūlija, meža ugunsgrēka jāpiecieš Garkalnes iedzīvotājiem – māju tuvums un lielais sausums bija sliktākais iespējamais risks un dzēšanas darbos palīgos bija jānāk pat armijas helikopteram, taču arī 10.jūlijā ugunsdzēsējiem jāturpina uzraudzīt gruzdēšana, vēsta TV3 Ziņas.

Dzēšanas darbi Garkalnē 10.jūlijā turpinās, glābējiem cīnoties ar atsevišķiem perēkļiem. Māju tuvums un lielais sausums bīstamību paaugstina. Notikuma vietā sestdien glābēju autocisternas riņķo bez mitas – uzpildās, iebrauc mežā, izlaista ūdeni, un atkal brauc pildīties.

Atklātu liesmu vairs nekur neredz, bet mežs gruzd un kūp, zeme ir noklāta kvēpiem, un šķiet – kuru katru mirkli sausā sūna un zāles varētu uzliesmot atkal.

Uz velosipēda apbraukājam postažu un satiekam vietējo iedzīvotāju Gunti, kurš stāsta, cik bezspēcīgs uguns priekšā sajuties, kad rokā vien dārza šļūtene, bet liesmas nāk mājai arvien tuvāk.

“Es pats biju Rīgā. Zvanīja tuvinieki, teica – aizdedzies mežs. Sākās 150 metri. Strauji progresēja.. Es biju no Juglas, tiku 5-10 minūtēs. Un bija jau 50 metru attālumā no mājas. Tas ir liels trakums.. es vēl vakar līdz pusnaktij braucu skatīties, vai kaut kas neatsākas. Viss ir karsts. Ja papīrs nokrīt, uzreiz aizdegas,” atminas Guntis.

Gunta māju paglāba vējš, kas pēdējā brīdī iegriezās pretējā virzienā. Bet gulēt droši tāpat nav varējis.

Ar lielu cieņu noraugāmies glābējos, kuri šai svelmē, sviedriem līstot cīnās, ar sekām. Dzēšanas darbos 10.jūlijā iesaistīts 21 Valsts ugunsdzēšanas un glābšanas dienesta glābējs ar piecām autocisternām,  kā arī Valsts meža dienesta un Rīgas meža ugunsdzēsēji.

“Parasti meža ugunsgrēki raksturīgi ar to, ka ilgstoši jāveic liešanas darbi, lai novērstu gruzdēšanu. Notikuma vietā ūdens tiek nodrošināts ar pievešanu, un dzēšanas darbi turpinās. Laika izteiksmē ir sarežģīti un pat neiespējami prognozēt, cik daudz laika tas varētu patērēt, bet kopumā tiek darīts viss iespējamais, tiek sekots līdzi situācijai, lai ar ugunsgrēku tiktu galā pēc iespējas ātrāk.” stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Kas bijis pamatā ugunsgrēkam, kas Pierīgā izpostījis 21 hektāru meža, precīzi nav zināms, bet glābēji skaidro – šādā karstumā bīstama var izrādīties pat mežā nomesta stikla pudele, kas kā palielināmais stikls rada uzliesmojumu no saules stara vien.

Jau ziņots, ka Garkalnē piektdien aizdegās mežs, kura dzēšanas darbos tika iesaistīts armijas helikopters.

Mežs kopumā dega 21 hektāra platībā.

Notikuma vietā strādāja vairāk nekā 20 VUGD ugunsdzēsēji, izmantojot sešas autocisternas, ūdensvedēju, kā arī VMD un “Rīgas meži” pārstāvji.

Piektdien ap plkst.20 šo ugunsgrēku izdevās lokalizēt.

0 Komentāru