Galvā apjukums un izvēles karuselis – vidusskolēni mulst studiju programmu plašajā piedāvājumā

2 komentāri

Galvā apjukums un izvēles karuselis, – tādas sajūtas lielai daļai jauniešu apjaušot, ka Latvijā ir simtiem studiju programmu. Uz izglītības izstādi gluži kā klašu ekskursijās ieradušās vidussskolēnu grupas no visiem Latvijas reģioniem.

Emīlija

Skolniece

It kā man likās, ka nav grūti izvēlēties, bet, atnākot uz šo izstādi, ir tik daudz iespēju, tik daudz universitāšu, un, savā ziņā, tu samulsti no tā visa.

Pasākumā plaši pārstāvētas arī Lielbritānijas universitātes, kas Brexit dēļ cenšas mierināt – Eiropas Savienības jauniešiem vēl nākošajā mācību gadā būs tiesības studēt par tādu pašu maksu kā britiem un pieteikties arī stipendijām.

Sabīne

11. klases skolniece

Studiju maksu nav iespējams segt “parastam cilvēkam”. Ja esmu izlēmusi maksāt par studijām, tad maksāšu par kaut ko labāku nekā Latvijā. Jā, protams, ir bažas par Brexit, jo nezinu, vai Latvijas studentiem piešķirs šo kredītu.

Taču tie, kuri vēlas palikt studēt Latvijā, pārliecinās, cik svarīgi vidusskolā censties par labām atzīmēm budžeta vietu iegūšanai. Tad nevajadzēs ņemt studiju kredītu.

Nākamajā studiju gadā dažādās Latvijas augstskolās un universitātēs būs 16 tūkstoši valsts apmaksāto budžeta vietu, lielākoties inženierzinātnēs, dabaszinātņu, matemātikas un informāciju tehnoloģiju studiju programmās.

Jauniešiem ir arī pārsteigums pie Nacionālās aizsardzības akadēmijas stenda. Tur viņi uzzina, ka ne tikai mācības un dzīvošana pilnībā par brīvu, bet visi studenti vēl arī saņem stipendiju – 780 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas.

Tāpat vidusskolēniem ir liela vēlme studēt arī medicīnu. Viņus gan nebiedē samilzušās problēmas valsts veselības aprūpē, tostarp zemās algas.

Zīmīgi, ka savas studiju programmas izstādē reklamē arī Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskola, kuru aizslēgt šogad vēlas izglītības ministrija. RPIVA pārstāvji cer – situācija vēl mainīsies.

TOP komentāri

 • SO.
  +1 +1 0

  SO.

  Sistēma ir jāmaina, šaubu nav, bet visvairāk jāmaina audzināšana ģimenēs, jo mūsu pamatskolu beidzēji daudzi ir tik infantili, ka viņi vispār nesaprot, kas ir darbs un ko tur dara.No skolām to prasīt nevar,jo iespējas mācīt darbu stundu laikā ir minimālas.
 • Pēteris Igars
  0 0 0

  Pēteris Igars

  Izglītības sistēma kā tāda būtu jāmaina. Jauniešiem jau pamatskolā jābūt skaidrai savas izglītības turpināšanas iespējām. Jābūt laba līmeņa tehnikumiem un tehniskajām skolām, kur jaunietis iegūst iemaņas savā izraudzītajā specialitātē. Vai pēc tam turpināt mācīties vai strādāt- paša izvēle.Vidussolas jābūt ar speciālu novirzienu, lai tālāk studējot nebūtu jāmācās izvēlētās specialitātes pamatzināšanas. Līdz ar to augstskolas varēs dot daudz kvalitatīvāku apmācības kursu. Tad arī latvijas diplomus atdzīs citās valstīs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl