Gaisa temperatūru Latvijā mēra jau kopš 1762. gada… Uzzini interesantus faktus par meteoroloģiju

1 komentārs

Piektdien, 23. martā, tiek atzīmēta Pasaules meteoroloģijas diena. LNT raidījuma “900 sekundes” rīcībā ir daži ar šo jomu saistīti fakti.

Jau 4. gadsimtā pirms mūsu ēras grieķu filozofs Aristotelis uzrakstīja grāmatu “Meteorologica”, kurā aprakstīja teorijas par mākoņiem, lietu, vētru, zibeni un viesuļvētru. Šis tiek uzskatīts par pirmo darbu attiecībā uz laika apstākļiem un dabas parādībām, arī nosaukums “meteoroloģija” nāk tieši no šī darba,

Savukārt pirmo termometru izgudroja zinātnieks Galileo Galilejs un viņa studenti 1593. gadā. Pēcāk 17. gadsimtā tika izgudroti arī barometrs, hidrometrs, vēja rādītājs.

Mūsdienu zinātniskā meteoroloģija aizsākās 17. gadsimtā, kad tika formulēti fizikas pamati.

Pēc gadsimta šīs vēsmas sasniedza arī Latviju – pirmo reizi regulāri gaisa temperatūras un vēja virziena mērījumi sākti Rīgā 1762. gadā, bet 1795. gadā Rīgā darbu sāk vecākā meteoroloģiskā stacija Baltijā un 1835. gadā – Rīgas ostā sākās ūdens līmeņa novērojumi.

Vēl nozīmīgs ir 1857. gads, kad sākas regulāra meteoroloģiskās informācijas apmaiņa starp vairākām Eiropas lielākajām pilsētām.

Bet tikai 20. gadsimta sākumā paredzēt laika apstākļus kļuva iespējams, balstoties uz matemātiskiem aprēķiniem – laika apstākļus bija iespējams prognozēt sešas stundas uz priekšu. Jau 20. gadsimta vidū prognozes varēja veikt jau 24 stundas uz priekšu

Milzīgs notikums laika apstākļu novērošanas vēsturē – 1960. gadā – orbītā tika palaists pirmais meteoroloģiskais pavadonis TIROS-1. Tas darbojās 78 dienas (par 15 dienām mazāk nekā plānots) un uz zemi noraidīja 22 952 attēlu.

Skaties.lv jau vēstīja, ka februāra izskaņā Latvijā bija pēdējo gadu lielākais aukstuma vilnis, kas atnācis no Sibīrijas un aptvēra teju visu Eiropu. 

1 komentārs