“Gaiļezerā” pirmo reizi pusotru gadu vecai pacientei piešuj amputētu pirksta daļu

1 komentārs
“Gaiļezerā” pirmo reizi pusotru gadu vecai pacientei piešuj amputētu pirksta daļu
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (PN/SCANPIX)

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā 2021. gada aprīlī pirmoreiz tik mazam – pusotru gadu vecam – bērnam tika veikta labās rokas rādītājpirksta naga falangas amputētās daļas replantācijas operācija, informēja slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.

Stacionāra “Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs Ervins Lavrinovičs neslēpj, ka vislielākais gandarījums par šo operāciju slēpjas tajā, ka, pacientei pieaugot, viņai nebūs pat nojausmas par pagātnē gūtu tik nopietnu savainojumu.

Mazā paciente tika stacionēta sakarā ar mājās gūtu traumu, proti, meitene bija pamanījusies iespiest pirkstu paštaisītā rotaļu galdā un iepriekš neparedzamā veidā arī to noraut vai nošķelt. Neraugoties uz ārkārtīgi lielajiem pārdzīvojumiem, izbīli un šoku, vecāki tomēr spēja vērsties pēc palīdzības tūlītēji un rīkoties pareizi, saglabājot bērna pirkstiņa nošķelto daļu, atzīmē slimnīcā.

Paciente tika sagatavota operācijai, kas kopumā noritēja trīs stundas. Operācijas laikā, replantējot nepilnu centimetru lielu pirksta segmentu, tika veikta falangas fiksācija, sašūta saliecējcīpsla, atliecējcīpsla, veiktas asinsvadu, nervu anastomozes. Piešūtā pirksta kaula daļu sākotnēji nofiksēja ar stiepli. Operācijas nobeigumā tika atjaunota asinsrite iepriekš amputētajā pirksta daļā, kas bija apliecinājums veiksmīgam rezultātam. Jau nākamajā dienā mazā paciente devās mājās.

Lavrinovičs atklāj, ka liels izaicinājums šoreiz bija ārkārtīgi mikroskopisks mērogs, jo tik mazam bērnam viss ir daudzkārt mazāks nekā pieaugušam cilvēkam.

“Liels gandarījums arī par to, ka mazās meitenes vecākiem tagad ir noņemta lielā pārdzīvojumu nasta. Bērna attīstība un dzīves kvalitāte nebūs ietekmēta – tas ir pats galvenais! Lai gan sena tautas gudrība vēsta, ka “nelaime nenāk brēkdama”, tomēr aicinātu visus vēlreiz izvērtēt rotaļlietu, sadzīves priekšmetu un dažādu elektroierīču un elektroinstrumentu drošības riskus,” skaidro mediķis, uzsverot, ka vecākiem ir jāuzrauga piekļuve dažādām ierīcēm, mehānismiem un priekšmetiem.

1 komentārs