Gaidāmi plaši uzlabojumi valsts atbalsta programmā mājokļu iegādei

2 komentāri

Gaidāmi plaši uzlabojumi populārajā valsts atbalsta programmā mājokļu iegādei, par to pirmdien vienojusies koalīcija. Pieejamas mājokļa iegādei vai būvei būs ne tikai garantijas, bet arī subsīdijas.

Koalīcijas padomei prezentē jaunāko piedāvājumu valsts atbalstam dzīvojamo telpu iegādei un būvniecībai. Pirms divām nedēļām pārstāvji no Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD sniedza savu redzējumu par mājokļu pieejamību Latvijā.

Secinājumi skaudri. Daudzi joprojām dzīvo novecojušus mājokļus un pārapdzīvotībā, savukārt īres tirgus nav attīstīts.

Organizācija norādīja, ka mājokļu pieejamībai jābūt starp Latvijas valdības prioritātēm, tostarp visaptveroši izvērtējot dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli, investējot kvalitatīvu mājokļu pieejamībā, stimulējot īres tirgu, kā arī krietni paplašinot valsts atbalstu iedzīvotājiem šajā jomā.

Ekonomikas ministrija apņēmusies līdz nākamā gada beigām izstrādāt visaptverošu mājokļu politikas stratēģiju, savukārt pirmdien koalīcijas padome vienojusies valsta atbalsta programmu ģimenēm paplašināt.

“Lielāks atbalsts būs tieši ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem. Paredzēts granta atbalsta mehānisms, tāpat turpināsies garantijas – jo vairāk bērnu, jo atbalsts būs lielāks. Tas ir labs žests mūsu daudzbērnu ģimenēm,” skaidro ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).

Tagad būs iespēja saņemt lielāku garantiju situācijās, kad ģimene vēl ir bērna gaidībās, četru bērnu ģimenei būs lielāks garantijas slieksnis, iegādājoties jaunu mājokli, būs lielāka garantija, ja tas būs A klases energoefektivitātes. Ar nosacījumiem garantijai varēs pieteikties atkārtoti.

No jūlija arī gaidāma jauna programma, kas “Goda ģimenēm” atvēlēs 8000 līdz 12 000 eiro subsīdiju mājokļa iegādes vai būvniecībai.

“Tas galvenais mērķis ir panākt, lai latviešu ģimenes iesakņojas tēvzemē. Savs mājoklis noteikti ir šis pamats,” saka Ministru prezidenta padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

Tāpat koalīcijas partneri vienojās par dzīvojamo ēku tipveida projektu izstrādi. Tie būtu pieejami gan pašvaldībām, gan attīstītājiem, samazinot būvniecības izmaksas, kā arī saīsinot projektam nepieciešamo laiku. Politiķi pauda, ka mājokļu pieejamība būs svarīgs temats arī nākotnē.

“Par mājokļu atbalstu jācitē Mihails Bulgakovs, kurš teicis, ka maskavieši būtu cilvēki kā cilvēki, ja vien nebūtu tas dzīvokļu jautājums,” norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

Par uzlabojumiem valsts garantiju programmā valdība lems otrdien.