Komentāri
Gadā aptuveni 1100 sievietēm atklāj krūts vēzi, 400 no viņām mirst
FOTO: LETA

Aptuveni 1100 Latvijas sievietēm gada laikā tiek diagnosticēts krūts vēzis, savukārt aptuveni 400 sieviešu no šīs slimības mirst ik gadu, pēc informatīvās kampaņas Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu! atklāšanas atklāj onkologs Jānis Eglītis.

Viņš norādīja, ka aptuveni trešdaļa no atklātajiem krūts vēža gadījumiem tiek diagnosticēta 3. un 4.stadijā. Pozitīva tendence gan vērojama 1.stadijā atklāta krūts vēža skaita pieaugumā. Eglītis to skaidroja ar skrīninga programmu aktīvāku izmantošanu, kā arī sieviešu pašu apziņu, ka pārbaudīt savu krūšu veselību ir nepieciešams.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kā kampaņas atklāšanā norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), katram cilvēkam pašam jādzīvo atbildīgi, šādi mazinot iespēju saslimt ar vēzi, jo tomēr arī šī slimība var skart jebkuru. Ministrs vēlreiz uzsvēra, ka svarīgi ir lietot veselīgu uzturu, nelietot alkoholu un tabaku, kā arī nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Tāpat svarīgi ir regulāri apmeklēt ārstu, ne tikai tad, ka slimība jau cilvēku ir skārusi, bet lai pārbaudītu savu veselības stāvokli.

Belēvičs vēlreiz norādīja uz saviem plāniem panākt, ka pacientiem nav tikai tiesības, bet ir arī pienākumi, kā arī stāstīja klātesošajiem, ka tuvākajā laikā varētu tapt likuma grozījumi, lai trīskāršotu ģimenes ārstu prēmijas par agrīni atklātu vēža gadījumu.

Kā klātesošajiem norādīja Nacionālā veselības dienesta vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško, krūts vēža pārbaudi 50-69 gadus vecām sievietēm valsts apmaksā reizi divos gados. Pērnajā gadā no visām sievietēm, kurām tika izsūtīts uzaicinājums veikt valsts apmaksātu pārbaudi, aicinājumam atsaucās tikai 36% sieviešu. Vidzemē gan šī atsaucība bijusi 50% gadījumu, bet Rīgā – 31%. Viņa to skaidroja ar iespēju Rīgā pakalpojumu saņemt arī par maksu, kas tad attiecīgi šajā statistikā neparādās.

Tāpat Mūrmane-Umbraško uzskata, ka ģimenes ārstiem vairāk ir jāseko līdzi, vai viņu pacientes dodas veikt krūšu pārbaudi, kā arī sabiedrība vairāk ir jāizglīto par “zaļā koridora” iespējām saņemt tūlītējas pārbaudes un ārstēšanu, ja skrīninga programmā cilvēkam konstatēts vēzis.

Krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības Vita dibinātāja un ķirurģe Sarmīte Baltkāja gan norādīja, ka skrīniga programmas būtu nepieciešams apmaksāt arī vecākām sievietēm, ne tikai līdz 69 gadu vecumam. Viņa stāstīja, ka nereti vēzi diagnosticē arī vecākām sievietēm, tāpēc šāds ierobežojums ir “murgs”.

Savukārt Latvijas Psihoterapeitu biedrības vadītāja Baiba Purvlīce stāstīja, ka sievietes bieži vien baidās no diagnozes un baidās zaudēt krūti, seksualitāti vai partneri, tāpēc nevēršas pēc palīdzības. Viņa aicināja sievietes rūpēties par sevi un saprast, ka rūpes par sevi ir arī rūpes par ģimeni.

Kampaņa noslēgsies 23.maijā.

Jau ziņots, ka, lai veicinātu sieviešu informētību par savlaicīgu krūts veselības pārbaužu nepieciešamību, jau piekto gadu tiek organizēta krūts veselības informatīvā kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”,  informē organizatoru pārstāve Tanita Tamme.

Kampaņu rīko Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība Vita.

Viens no iemesliem, kāpēc sievietēm vēlīni tiek atklāts krūts vēzis un viņas regulāri neveic krūts izmeklējumus, ir bailes – no ārsta apmeklējuma, pārbaudes vai sliktas diagnozes. Reģionālās vēstneses savos novados mudinās sievietes nebaidīties no krūšu veselības pārbaudēm, savlaicīgi veicot nepieciešamos izmeklējumus, norādīja Tamme.

Jau pērn, pateicoties vēstnešu iesaistei un aktivitātēm, sievietes tika iedrošinātas rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, rosinātas veikt pašpārbaudi krūšu veselības profilaksei, kā arī iedrošinātas veikt mamogrāfiju.

Ik gadu vairāk nekā 100 000 sieviešu vecumā no 50 līdz 69 gadiem saņem valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli veikt krūšu izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi bez maksas. Tomēr ne vairāk kā 40% sieviešu veic šo pārbaudi.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl