1 komentārs
Gada apskats: Latvija – Krievijas informatīvā kara frontes līnija – vētra sociālajos tīklos un politiķu iesaistīšanās
Foto: LETA

Arī 2016. gads ārpolitikas jomā bija zīmīgs ar Krievijas agresīvo ārpolitiku un tās centieniem dažādiem paņēmieniem ietekmēt notikumus gan sev tuvajās, gan tālākās zemēs. Latvija kā Krievijas robežvalsts acīmredzami varēja baudīt neviltotu lielās kaimiņvalsts uzmanību. Ar mainīgām sekmēm gan vienatnē, gan kopā ar dažādām partnerorganizācijām Latvija 2016. gadā centās mazināt Krievijas propagandas ietekmi.

Rietumvalstis ir nopietni izvērtējušas Krievijas ārpolitikas manevrus un atzinušas tos kā acīmredzami agresīvu izaicinājumu Eiropas Savienībai un NATO. Par to liecina gan politisks, gan militārs atbalsts Austrumeiropas valstīm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Krievijas propagandas aktivitātes Latvijā

Ja paraugāmies uz ziņu virsrakstiem aizejošajā 2016. gadā saistībā ar iespējamām Krievijas propagandas aktivitātēm tepat Latvijā, tad šādu ziņu netrūkst. Lūk, tikai dažas no tām:

 • Janvāris. ”Daugavpilī plaši izplatītas Krievijas satelīttelevīzijas; policijā trūkst darbinieku apkarošanai”.
 • Kremļa propagandas portāls “Sputnik News” atradis veidu, kā apiet Latvijas aizliegumu publicēties Latvijas mediju vidē. Domēna .lv vietā portāls reģistrēts starptautiskajā interneta domēnā .com.
 • Māris Kučinskis apstiprināja, ka ir bijuši gadījumi, kad Krievijas specdienesti piesprieduši Latvijas iedzīvotājus sadarboties.
 • Satversmes aizsardzības birojs atklāj, kas rada lielākos draudus Latvijas drošībai – Krievijas aktivitātes informatīvajā telpā, tautiešu politika un speciālo dienestu aktivitātes rada nozīmīgākos riskus Latvijas drošībai.
 • Latvija aptur Krievijas propagandas medija “Sputnik” darbu.

 

 • Marts. 16. marta nekārtībās piedalās Krievijas nacionālboļševiki, kas bija centušies iekļūt armijas bāzē Ādažos. Pie Brīvības pieminekļa 16. martā darbojās trīs grupas. Vācu antifašisti, nacionālboļševiki un britu-krievu provokators Greiems Filipss, kurš Latvijā iebrauca no Krievijas caur Igauniju.

 

 • Aprīlis. Krievijas propagandas ietekmi tiešā veidā “izbaudīja arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa – Krievijas televīzijā ievietotais politiķes citāts izpelnījies plašu kritiku Latvijā, jo Āboltiņas teiktais it kā apstiprināja Krievijas raidījuma viedokli par Rietumu īstenoto informatīvo karu pret Krieviju. Āboltiņa skaidro, ka nav zinājusi, kuram medijam konkrētajā brīdī sniedz interviju.
 • Latvijā uz pusgadu aizliedz telekanālu “Rossija RTR”.

 

 • Maijs. Rīgas mērs Nils Ušakovs nonāk krustugunīs par izteikumiem par Latviju. Sekojot Nila Ušakova publiskajām izpausmēm par okupācijas tematu, vispirms minama bēdīgi slavenā karikatūra ar velosipēdistu, kur Ušakovs zobojas par Latvijas vēlmi no Krievijas piedzīt okupācijas radītos zaudējumus.

 • Taču uz karstām pēdām sekoja nākamais skandāls. Tiekoties ar sarkanās armijas veterāniem domē, Ušakovs uzsvēra, ka ”bez nacisma sagrāves, bez uzvaras Otrajā pasaules karā latviešiem nebūtu atjaunotas valsts, nebūtu iespējas svinēt 4. maiju un 18. novembri.”
 • Jūlijs. Bijušais Latvijas žurnālists Mamikins atklāti atbalsta ierakstus, ka Latvijai jāpievienojas Krievijai.
 • Augusts. Latvijas “drošībnieki” piekauj Krievijas armijas tērptus “Airsoft” spēles aktīvistus.
 • Drošības policija: “Baltnews” saņem finansējumu, kas ir saistīts ar Krieviju.
 • Oktobris. Pieņemts jauns likums, ka no darba varēs atbrīvot valstij nelojālus skolotājus un direktorus.
 • Novembris. Steidzami virza likumprojektu, kas ietekmēs Latvijas mediju uzraudzību.
 • Decembris. Aiz blogiem “nozagts.com” un “Toma Joki” slēpjas Krievijai simpatizējošs aktīvists.

NATO karaspēks Polijā un Baltijā

Foto: LETA

Starptautiskajā arēnā Rietumvalstu līderi šogad lauzīja galvas, kā apslāpēt Krievijas agresīvo ārpolitiku un likt nepārprotami tai saprast, ka NATO aizsargās arī Austrumeiropā esošās organizācijas dalībvalstis. Jūlijā notikušajā NATO samitā Varšavā tika nolemts izvietot NATO militāro kontingentu Baltijas valstīs un Polijā. Tika nolemts, ka Kanādas vadītajā daudznacionālajā bataljonā, kas tiks izvietots Latvijā, piedalīsies arī Polijas, Itālijas un Portugāles karavīri.

Tikmēr 2016. gadā, cenšoties apliecināt savu militārās lielvalsts statusu, tā regulāri pārbaudīja gan NATO dalībvalstu modrību, regulāri pietuvojoties alianses robežām, kā arī iesaistoties militārajā konfliktā Sīrijā.

Trampa izteikumi un bažas par atbalstu

Tikmēr nepatīkamu pārsteigumu sagādāja vēl tobrīd ASV prezidenta amata kandidāts Donalds Tramps, kurš izteica šaubas par došanos palīgā Baltijas valstīm, ja tām uzbruktu Krievija. Atbildot uz jautājumu “The New York Times”, vai ASV palīdzētu Baltijas valstīm, ja tām uzbruktu Krievija, Tramps norādīja, ka par to būtu jālemj un jāizvērtē, vai šīs valstis ir “izpildījušas savus pienākumus pret mums”.

Foto: LETA/AFP

Viņš arī pavēstīja, ka gadījumā, ja viņu ievēlēs par prezidentu, viņš panāks, lai NATO dalībvalstis maksā par savu aizsardzību, nevis paļaujas uz to, ka izdevumus segs Amerikas Savienotās Valstis.

Tiesa, pēc šiem izteikumiem ASV amatpersonas centās šo izteikumu ”nogludināt”.

Foto: LETA

Džo Baidens, ASV viceprezidents

ASV atbalsts Latvijai ir nelokāms, un neatkarīgi no tā, kurš turpmāk saimniekos Baltajā namā, ASV apņemšanās aizsargāt visas NATO dalībvalstis ir svēts pienākums.

Džo Baidens uzsvēra, ka ASV nekad nepievils savus sabiedrotos, un Baltijas valstis var būt drošas, ka Amerika tās aizstāvēs. Turklāt viņš to adresēja ne vien Baltijas valstu iedzīvotājiem, bet arī Kremlim.

“Lai nav nekādu šaubu – Amerikas apņemšanās ievērot piekto pantu ir akmenī kalta un nemaināma. Tā ir svēta apņemšanās. Mēs vēl ne reizi neesam pievīluši, nepildot saistības. Un tas nekad arī nenotiks. Kad Krievija jau atkal rīkojas agresīvi un apdraud savu kaimiņu suverēnās tiesības, NATO ir tik liela nozīme, kā vēl nekad. Eiropa joprojām piedzīvo agresiju. Mums visiem ir jābūt gataviem uz to reaģēt. To arī nozīmē piektais pants. Mēs visi esam gatavi rīkoties. Ne tikai Amerikas Savienotās Valstis un Baltijas valstis, bet mēs visi. Uzbrukums vienam, ir uzbrukums visiem. Punkts. Teikuma beigas. Tas ir tik vienkārši. Un mēs gribam, lai jūs zināt un lai Krievija zina, ka tie nav tukši vārdi,” sacīja Baidens.

Foto: LETA

Baidena pausto apstiprināja arī ASV vēstniece Latvijā Nensija Petita: “Mūsu atbalsts ir akmenī cirsts. To vizītes laikā Latvijā apliecināja arī viceprezidents Baidens, kurš ir demokrāts. Pēc viņa šeit viesojās vēl vairākas Kongresa delegācijas, no kurām vairums bija republikāņu, un arī viņi pauda tieši to pašu – ka Savienotās Valstis ir vienotas un stāv aiz NATO un 5. panta. Tāpēc es domāju, ka vēstījums ir ļoti skaidrs. Mēs pildīsim savas līguma saistības, un par to nav šaubu!”

Sociālie tīkli – hibrīdkara elements

Tikmēr aizvien lielāku nozīmi kā efektīvs Krievijas propagandas instruments sevi pierādīja sociālie tīkli. Tas, ka Krievija savas propagandas izplatīšanai plaši izmanto Kremlim lojālus medijus, kas, citu starp, centušies uzsākt ienākt Latvijā (piemēram, “Sputnik”), kā arī tā saucamās ”troļļu armijas” – cilvēkus, kas interneta komentāros pauž klaju atbalstu Krievijas realizētajai politikai, jau bija zināms. Taču plašu rezonansi Latvijā izraisīja fakts, ka aiz virknes populāru “Facebook” lapu Latvijā stāv Krievijas politikai simpatizējošas personas.

TOP komentāri

 • Andrejs Bubinduss
  0 0 0

  Andrejs Bubinduss

  Nevaidiet, liberāļi. Karš, tajā skaitā propagandas karš tikai tagad sāksies un tā pa īstam. Un tas nebūs propagandas karš starp krieviju un LR, bet propagandas karš starp liberāļiem, neotrockistiem, nacionālradikāliem, pasaules pārdalītāju klaniem un grupām no vienas puses un normāliem , cilvēcīgiem Cilvēkiem no otras puses. Kur konsolidējas ne tikai ar krieviju tuvas valstis, bet visas konservatīvās un cilvēcīgās valstu sabiedrību daļas. Un turpmāk Jūs sagaidīs daudz pārsteigumu-Jums nepatīkamu.Variet jau publicēt visādus pārskatus sevis nomierināšanai un uzvilkt deķi uz acīm, bet realitāte Jums ir un būs skarba. Propagandas karā Jūs neturiet maču.Pietrūkst profesionālisma, zināšanu, prāta, garīguma un, galvenais, pašas Bāzes. Jūsu spēlē uz vulgāro propagandu ir noteiktam segmentam- vadāmajai sabiedrības daļai. Pūlim. Ar pūļu palīdzību Jūs ieviešat savas demokrātiskās revilūcijas, globālos pārkārtojumus un uzurpējiet varu. Līdz noteiktam brīdim un šis brīdis tuvojas. Patlaban bez nekādas pieejamo un piesasitāmo resursu izmantošanas no Jums pretējās puses Jūs sevi atklāti pozicionējiet un atklājiet savu būtību. Paldies Jums par to, arī tas ir ietaupījums un arī tam būs rezultāts.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl