Friziere: Atbalsts no valsts sistēmas ir pielīdzināms nullei

16 komentāri

Vairāku mēnešu ilgā darbības lieguma dēļ skaistumkopšanas speciālistu un arī kosmetologu asociācija vērsīsies Satversmes tiesā un Konkurences padomē. Pārrunu ceļā ar valsts amatpersonām neesot izdevies vienoties par visu pakalpojumu atļaušanu. Tikmēr Veselības ministrijā uzsver – ir jāsaprot, ka vairāki pakalpojumi rada tiešu Covid-19 saslimšanas risku.

Skaistumkopšanas nozarē turpinoties darbības liegumam, daudzi uzņēmēji vairs nespēj samaksāt rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem un telpu īri. Tos neviens nav atcēlis. Līdz ar to atsevišķi uzņēmēji nolemj durvis aizslēgt pavisam. Kā, piemēram, Sigitas Norveles vīriešu frizētava Rīgā.

“Ja runājam par atbalstu no valsts sistēmas, tas ir pielīdzinām nullei. Tās ir niecīgas kapeikas, goda vārds. Kā var runāt, ka kaut ko piedāvā cilvēkiem, ja tās ir kapeikas,” saka vīriešu friziere un bārddzine Sigita Norvele.

Valdība ļaus atsākt sniegt skaistumkopšanas pakalpojumus tikai tad, kad 14 dienu kumulatīvās saslimšanas rādītājs nebūs augstāks par 200 saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Un arī tad skaistumkopšanas un kosmetoloģijas pakalpojumi netiks atļauti visi uzreiz, bet vispirms tie, kuri ir ar mazāku Covid-19 pārneses risku.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Jana Feldmane norāda: “Tika atzīts, ka, piemēram, friziera pakalpojumi, manikīra, pedikīra pakalpojumi, ir ar mazāku riska līmeni nekā citiem pakalpojumiem, kuros ir sejas saskare ar seju, tuvs kontakts, citreiz ir ilgstošs kontakts.”

Ja tiks ļauts atsākt darbu tikai atsevišķiem speciālistiem, tas nebūs taisnīgi pret visiem pārējiem skaistumkopšanas un kosmetoloģijas pakalpojumiem, – vērtē nozaru asociācijas. Vērsīsies Satversmes tiesā par nevienlīdzīgu attieksmi.

Lasi vēl – Asociācija: Skaistumkopšanas nozarē jāļauj strādāt visiem pēc vienlīdzīgiem noteikumiem

Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas prezidente Sabīne Ulberte skaidro: “Ja frizieris var ievērot šos nosacījumus un drīkst strādāt, bet sejas kopšanas speciālists, ievērojot šos nosacījumus, nedrīkst strādāt. Esam tādā izmisumā, nespējot gūt ienākumus un segt ikdienas rēķinus. Tie krājas, arī parādsaistības. Zaudē ne tikai darbavietas, bet sāk jau zaudēt arī dzīvesvietas.”

Skaistumkopšanas un kosmetologu asociācijas vērsīsies arī Konkurences padomē. Esot izkropļota konkurence, jo skaistumkopšanas pakalpojumus ar ārsta izziņu šobrīd sniedz lielās ārstniecības iestādes.

”Izsniedz dermatologa atzinumu un skaistumkopšanas pakalpojumu saņem kā medicīnisko ambulatoro pakalpojumu. Tā ir likuma apiešana. Te ir tas neloģiskums un diskriminācija,” norāda Ulberte.

Nozaru asociācijas gatavojas arī vērsties Administratīvajā tiesā lūgt pagaidu noregulējumu. Tā laikā visiem tad uzreiz ļautu strādāt.

16 komentāri