Fotostāsts: kā tagad izskatās viena no Latvijas pilsētām, kas pagājušajā gadsimtā pamatīgi izdega

Anita Gušča

Autors: Anita Gušča

1 komentārs
Fotostāsts: kā tagad izskatās viena no Latvijas pilsētām, kas pagājušajā gadsimtā pamatīgi izdega
Kolāža. Foto: Valmieras muzejs, Vineta Opmane

Salīdzinājumā ar citām Latvijas pilsētām Valmierai ar vēsturiskās apbūves saglabāšanu līdz mūsdienām nav paveicies. Kā liecina vēstures liecības, Otrā pasaules kara izskaņā – 1944. septembrī – pamatīgi tika iznīcināta pilsētas centra apbūve. Tolaik ugunsgrēkā pilnīgi vai daļēji gāja bojā trešā daļa pilsētas apbūves.

Kā vēsta informācija Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapā, pirms Otrā pasaules kara – 1937. gadā – Valmierā bija vairāk nekā 1000 namu, no tiem – 754 vienstāva, 102 pusotra stāva, 172 divstāvu un tikai 16 trīsstāvu. Taču izveidotā Valmieras centra vēsturiskā apbūve tika pamatīgi iznīcināta 1944. gada ugunsgrēkā.

Īsā brīdī nopostītas 276 ēkas – to vidū bija gan 1790. gadā celtā apriņķa skola klasicisma stilā, gan Piensaimnieku biedrības ēkai līdzīgais Baltijas lauksaimnieku biedrības nams, gan viesnīcas, veikali un tirgotavas, cietums, Latvijas Bankas vietējās nodaļas ēka un kinoteātris “Splendid”, pilsētas valdes nams un muzejs, rūpnieciskā apbūve Gaujas labajā krastā.

Vēstures liecības liecina, ka 1944. gada 23. septembrī pēc vācu armijas atkāpšanās nodegusi arī Valsts elektrības uzņēmuma (VEU) Valmieras rajona kantora ēka ar visu iekārtu un dokumentiem, kā arī noliktava ar materiāliem. Vācu armija gan nebija paspējusi uzspridzināt Abula Hidroelektrostaciju – tā darbība ātri vien tikusi atjaunota jau dažas dienas pēc frontes attālināšanās. Pēc ugunsgrēka Valmierā vispirms elektrības piegāde tika atjaunota pirmās nepieciešamības iestādēm, piemēram, pilsētas ūdenssūknim, pirtij, slimnīcai un citām.

Pēc Otrā pasaules kara Valmierā prioritāte bijusi pilsētas atjaunošana un drupu novākšana. Pēckara gados Valmieras centrālā daļa tika uzcelta no jauna, un visā pēckara laikā Valmiera ir rajona centrs. Vienu no nopostītajām ēku tomēr atjaunoja, – tā saucamo “Dūņa namu”.

1 komentārs