Foto un video: Nacionālajā mākslas muzejā apskatāma Purvīša balvai veltīta skaņu skulptūra

Komentāri

Piektdien, 14. septembrī, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) notika preses brīfings, kurā apmeklētāji iepazīstināti ar “Purvīša balvai 2019” veltītu skaņas skulptūru “Daudzskanis”. 

Skulptūru veidojuši autori pagājušā gada Purvīša balvas laureāti Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons, un plašāka auditorija to varēs aplūkot no līdz 21.oktobrim. Šī objekta iedvesmas avots ir britu astrofiziķa Freda Hoila zinātniskās fantastikas romāns “Melnais mākonis”, kur uzmanības centrā ir jēdziens “saprašanās”.

“Daudzskanis” ir mehānisks lielizmēra stabuļu instruments. Katra stabule te spēlē savā ritmā, taktsmērā, tempā un augstumā. Dažādās skaņu rindas jaucas un pārklājas, sekojot savam algoritmam, taču katrā ciklā ir mirklis, kad šīs skaņas satiekas, skulptūru aprakstīja Dāboliņa.

Skulptūru “Daudzskanis”, kas ir Purvīša balvas speciālprojekts, realizējis LNMM sadarbībā ar kultūras projektu aģentūru “Indie” un mākslas un kultūras portālu “Arterritory.com”. Skulptūras radīšanu konsultējis mākslinieks Oskars Poikāns, izgatavojis Oskars Plataiskalns.

Purvīša balva dibināta 2008.gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par video darbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011.gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013.gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”, ceturtā Purvīša balva 2015.gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”, bet piekto Purvīša balvu 2017.gada februārī saņēma Krišs un Anna Salmaņi kopā Kristapu Pētersonu par darbu “Dziesma”.

Lasi vēl