Foto un video: Latvijā plaši atzīmēta Mirušo piemiņas diena

1 komentārs

Svētdien, 25. novembrī, Latvijā plaši atzīmēta Mirušo piemiņas diena. Tūkstošiem cilvēku godināja aizgājējus gan savā dzimtā, gan arī tos, kam nav piederīgo. 

“Novembra pēdējā svētdienā mēs katru gadu liekam svecītes Mirušo piemiņas dienā. Brāļu kapos apmēram 2500 pa visiem šeit, plus vēl ir apkārt. Tās sveču rindas deg – tas ir tā gaismiņa kā tāda piemiņa tiem, kas šeit ir apglabāti,” LNT Ziņām pastāstīja Rīgas brāļu kapu dārzniece Inta Slivacka,

Mirušo piemiņas diena tiek atzīmēta kopš 1816 gada. Šī luterāņu tradīcija Rīgas Brāļu kapos tika atjaunota pagājuša gadsimta 90.gados.

Rīgas brāļu kapos svecītes tika aizdedzinātas jau no agra rīta. Un pēc tam visas dienas garumā tika sekots tam, lai uguns nenodzistu. Jo ne jau katram kritušajam ir piederīgie.

Piemēram, Lašu ģimene mirušo piemiņai atvēlējuši visu dienu. Kopumā viņiem ir jāapciemo vairāk kā 10 radu un draugu kapi.

Valda Lase
Zvejniekciema iedzīvotāja

Es piedomāju pie tā, lai mirušie palīdz mums, dzīvajiem. Es tiešam pie vīra mammas domāju, lai viņa palīdz vīram un mūsu mazbērniem.

Padomju laikos Mirušo piemiņas dienu un Svecīšu vakarus neatbalstīja. Bet cilvēki tik un tā sekoja tradīcijai, neskatoties uz iespējamām nepatikšanām, devās arī pie neatkarīgas Latvijas pazīstamo cilvēku atdusas vietām.

Arvīds Lasis
Zvejniekciema iedzīvotājs

Tieši ārā nedzina. Bet uzraudzīja. Pa tādiem krūmiem staigāja tie, kas uzmanīja, lai kaut kas. Un pēc tam, kad pie Čakstes kapa tika uzstādīti krūmi, tur bija grūti piekļūt. Bet tāpat mēs tajā dienā likām svecītes.

Mirušo piemiņas tradīcija tiek turpināta no ģimenes ģimenē, no paaudzes paaudzē, jo, kamēr kāds vēl cilvēku un viņa darbus piemin un atceras, tikmēr viņš ir dzīvs.

1 komentārs