FOTO un VIDEO: kādas bija Ziemassvētku kartītes pirms 100 gadiem?

Komentāri

Pati pirmā komerciāli izgatavotā Ziemassvētku apsveikuma kartīte tika nosūtīta 1843. gadā Lielbritānijā, taču Latvijas teritorijā pirmā kartīte ar Rīgas skatiem tapusi 1896. gadā. Un abas ir bibliogrāfiskie retumi.

Tā laika apsveikuma kartītēs daudz izmantoti simboli un attēlotas sadzīviskas ainas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mākslas zinātniece Irēna Bužinska, kura vairāk nekā 10 gadu kolekcionē senās Ziemassvētku kartītes, stāsta, ka pirms simts gadiem visbiežāk cilvēki saņēma apsveikuma kartītes, uz kurām ir misticisma simbols – mušmires, cūka, kas simbolizēja pārticību, vai pakavs, kas nozīmēja īpašu veiksmi.

Foto

Irēna Bužinska, mākslas zinātniece

Gadsimtu mijā bija kartītes, kurās parādījās tādas lietas, kuras mēs šodien vairs neuzskatām par pieņemamām – gan bērni, kas palīdz ieliet alkoholu vecākiem uz galda vai arī pīpējošie bērniņi – arī tādi ir uz kartītēm, kas tagad izraisa milzīgu neizpratni, bet tas bija tāds moderns motīvs.

Lai arī pirms 100 gadiem kartītēs ir arī eglītes un ziemas ainavas, tajās daudz parādās arī vasaras ziedi.

Video: LNT Ziņu sižets

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl