FOTO un VIDEO: durvis vēris pirmais no atjaunotajiem Raiņa muzejiem

Pievienot komentāru
FOTO un VIDEO: durvis vēris pirmais no atjaunotajiem Raiņa muzejiem
LNT

Vairāk nekā pusotru gadu pēc slēgšanas durvis vēris pirmais no restaurētajiem Raiņa muzejiem, kas atrodas dzejnieka dzimtajā Tadenavā. Projekta autori atļāvušies atkāpties no ierastā muzeju žanra, un pirmo reizi apmeklētājiem ir apskatāms viss Pliekšānu dzimtas ēku komplekss.

Raiņa bērnības mājās, kas atrodas aptuveni 50 kilometrus no Jēkabpils un kur dzejnieks pavadījis savus pirmos trīs dzīves gadus, atkal iekštelpās smaržo pēc svaiga koka, bet pagalmā pulcējas daudz ļaužu. No bērnības Tadenavā visvairāk Rainis esot atcerējies sauli, tāpēc tās tematika caurvij visu ekspozīciju, kas savukārt veidota kā spēle. Tā stāsta idejas autore ir dzejniece Inese Zandere. Viņa arī piebilst, ka šis muzejs vairāk domāts tieši bērniem.

Ar muzeja ceļvedi – koka lodīti, kas simbolizē sauli un tās ritu, Raiņa mātes istabā var likt ieskanēties ksilofonam, tēva istabā veidot vārdus, bet viesistabā aplūkot dzejnieka līkumoto ceļu no Tadenavas uz Rīgu.

Video

Foto

Raiņa teicienu ”Pastāvēs tas, kas pārvērtīsies, var attiecināt arī uz viņa tēva Krišjāņa Pliekšāna pirms pusotra gadsimta celto ēku. Turklāt tā sākta būvēt tieši Raiņa dzimšanas gadā.

Iecere atjaunot Raiņa dzimtas mājas bijusi jau sen, un tagad beidzot apmeklētājiem ir apskatāma arī pirtiņa, šķūnis un dzīvojamā ēka Dāboliņi.

Projekta īstenotāji centušies vienlaikus Raiņa dzimtas mājas pielāgot gan 21.gadsimta prasībām, gan arī maksimāli atrestaurēt to kādreizējo izskatu.

Apmeklētāji, tai skaitā arī muzeja galvenā mērķauditorija – bērni – redzēto novērtēja atzinīgi. Lai arī kamerā nerunīgi, Elviss un Jānis, kuri pie savas tantes atbraukuši ciemos no Latgales saka – uz muzeju brauks vēl.

Kā nākamie – vasaras izskaņā durvis apmeklētājiem pēc restaurācijas vērs Raiņa un Aspazijas vasarnīca Majoros un māja Rīgā.