FOTO: piemin komunistu noziegumu gadadienu

0 Komentāru
FOTO: piemin komunistu noziegumu gadadienu
LETA

Šodien aprit 75 gadi kopš 14. jūnija masu deportācijām. Daudzviet Latvijā notiek piemiņas pasākumi.

Kopumā četrdesmitajos gados Latvija piedzīvoja vairākas padomju varas īstenotas izsūtīšanas, bet 1941. gada naktī uz 14. jūniju notika pirmās lielākās deportācijas. Svešumā tika aizvesti vairāk nekā 15 000 cilvēku.

Izvešanas visvairāk skāra 30 līdz 50 gadus vecus vīriešus, bet aptuveni trešdaļu veidoja bērni un jaunieši vecumā līdz 20 gadiem.

Vēsturnieki secina, ka deportāciju upuri bija Latvijas politiskā un ekonomiskā elite – pazīstami politiķi, augsta ranga ierēdņi, armijas un policijas virsnieki, mācībspēki, uzņēmēji. Tika izsūtītas arī viņu ģimenes, un faktiski dažās dienās iznīcināta elite, kas bija izveidojusies neatkarības gados.

Deportētie dzimtenē galvenokārt varēja atgriezties tikai 50. gadu beigās, bet lielai daļa nebija lemts to piedzīvot. – Tiek rēķināts, ka nošauti, ceļā, nometnēs vai citur miruši aptuveni 40% izsūtīto. Masveida izsūtīšanas notika arī citās Kremļa okupētajās valstīs – tiek vērtēts, ka no Lietuvas šajā naktī deportēti gandrīz 16 000 cilvēku, bet no Igaunijas – teju desmit tūkstoši. Kā norāda vēsturnieki, psiholoģiskais iespaids bija ļoti smags, jo nekas tāds pirms tam nebija pieredzēts.

Foto: Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums pie Šķirotavas stacijas

Foto: Konference 75 gadi kopš 1941.gada 14.jūnija deportācijas

0 Komentāru