FOTO: barikādes pirms 25 gadiem. Ko tagad dara to dienu varoņi?

6 komentāri

Pirms 25 gadiem janvāris Latvijā bija trauksmains. Pēc asiņainajiem notikumiem Viļņā tūkstošiem cilvēku vairākās Latvijas pilsētas apņēmās nevardarbīgi pretoties padomju okupācijas karaspēka centieniem atgūt kontroli par stratēģiski svarīgām objektiem. Diemžēl arī Latvijā neiztika bez upuriem. Tā laika notikumi Latvijas jaunāko laiku vēsturē ierakstīti ar trekniem burtiem – barikāžu laiks. Ceturtdaļgadsimtu pēc barikādēm vairākās Latvijas pilsētās darbu uzsākušas barikāžu atmiņu studijas. Nevardarbīgās pretošanās kustības dalībnieki tajās dalās iespaidos par tā laika piedzīvojumiem.

Māra Katvare barikāžu laikā dežurējusi pie savas darbavietas Izglītības ministrijas. Tolaik visapkārt valdījusi vairs nepieredzēta kopības sajūta un patriotisms.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tūkstošiem cilvēku no visām Latvijas malām sabrauca Rīgā, lai brīvās Latvijas idejas vārdā ar kailām rokām stātos pretī padomju armijas bruņutransportieriem, speciālo milicijas vienību OMON un labi bruņotiem zaldātiem. Bail neesot bijis. Taču pavisam neomulīgi palicis brīdī, kad pie Iekšlietu ministrijas sākusies apšaude.

Foto

Pēteris Knēģeris kopā ar kolēģiem 1991. gada janvārī uz Rīgu braucis no attālā Vietalvas pagasta. Viņš dežurējis Zaķusalā. Arī Pēterim spilgtā atmiņā palikusi lielā kopības sajūta. Dienas laikā viņš palīdzējis veidot aizsargsienas, vaļņus, lai ienaidnieks tik viegli nevarētu iekļūt televīzijas ēkā. Naktīs visi sildījušies pie ugunskuriem, dziedājuši. Vienmēr kāds gādājis par siltu ēdienu un karstu tēju, cimdiem un zeķēm. Virs galvām bieži riņķojošie helikopteri nevienu nespēja nobiedēt.

Gan Māra, ka Pēteris uzsvēra, ka visiem kopā izdevās sasniegt mērķi – Latvija tagad ir brīva. Nedaudz gan sāp sirds par nevienlīdzību sabiedrībā, mazajām pensijām, lielo aizbraucēju skaitu. Tomēr, ja situācija to prasītu, arī tagad viņi būtu gatavi doties uz barikādēm. Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas valstī ir izaugusi vesela paaudze. Jaunieši stāsta, ka par barikādēm māca jaunāko laiku vēsturē. Taču nepietiekami. Barikāžu dalībnieku atmiņu stāsti ir Valsts kancelejas ieguldījums vēstures tālāknodošanai.

Barikādes 1991. gada janvārī ilga aptuveni divas nedēļas. Vairāk nekā 30 tūkstoši aizstāvju apbalvoti ar Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmēm.

Video

TOP komentāri

 • paps
  +3 +3 0

  paps

  Biju tad pie tv torņa,daudz tur aizstāvju bij,diemžēl liela daļa apdzērusies staigāja.
 • imants valts
  +3 +3 0

  imants valts

  Es, kā tā laika bērns arī piedalījos visos šajos pasākumos.Piedodiet,nekas nav mainījies,bija PSRS,tagad Eiropas savienība-verdzība nekur jau neizzūd.Man ļoti žēl,bet tā tam būt.
 • Kaspars Bergmanis
  +2 +2 0

  Kaspars Bergmanis

  Daļa bilžu ir ieskanēta "spogulī". Šis bildes vajag reversēt! Nevienu uzrakstu nevar izlasīt, vietas arī neatpazīt !!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl