Folkloras digitalizācija: senas tautasdziesmas un pasakas iegūst jaunu veidolu

Pievienot komentāru
Folkloras digitalizācija: senas tautasdziesmas un pasakas iegūst jaunu veidolu
Foto: LETA

Simts gadus senas tautasdziesmas, pasakas un pat receptes iegūst jaunu veidolu! Jau vairāk nekā 8000 folkloras manuskriptu digitalizēti, kopš, gatavojoties valsts simtgadei, sācies projekts Simtgades burtnieks. Tā gaitā visi tiek aicināti digitāli pārrakstīt latviešu folkloras darbus.

Tulkotāja Silvija Brice ir viena no vairākiem simtiem cilvēku, kuri piedalās valsts simtgadei veltītajā folkloras darbu digitalizācijas projektā. Viņa atšifrē tekstus, kas rakstīti latviešu un latgaliešu valodā.

Visbiežāk Silvijai gadījies atšifrēt jeb atburtot latviešu tautasdziesmas. Taču dažkārt sastopami arī pavisam neparasti materiāli.

Foto

Šobrīd Simtgades burtnieka ietvaros ir digitalizētas vairāk nekā 8 tūkstoši folkloras manuskriptu lappuses, kas nozīmē, ka vidēji dienā burtotāji atšifrē ap 175 folklora darbiem. Kaut gan līdz izvirzītajam mērķim – 100 tūkstošu lappušu digitalizēšanai – vēl ir tālu, projekta rīkotāji norāda, ka sabiedrības aktivitāte ir liela.

Folkloras darbi, ko ikviens interesents ir aicināts atšifrēt, ir rakstīti 11 dažādās valodās. Simtgades burtnieka organizatori akcentē, ka īpaši gaidīti ir tie, kas prot lībiešu, ebreju, krievu un romu valodu.

Gadījumā, ja sistēmas piedāvātā folkloras vienība šķiet pārāk apjomīga vai sarežģīta, piemēram, neskaidra rokraksta dēļ, ir iespējams pieprasīt citu materiālu. Bieži datubāzē esošajos darbos tiek atklāta kāda pareizrakstības kļūda – tā gan nav jālabo, bet jāpārraksta tieši tā kā ir norādīts oriģinālā.

Par vienu no īpašākajiem darbiem, ko ir nācies atšifrēt, Silvija uzskata kādu sen aizmirstu tautasdziesmu. Tas ir vēl viens pasākuma mērķis: iepazīt un atgādināt arī par piemirstām kultūras vērtībām.

Pieteikties dalībai folkloras darbu atšifrēšanas un digitalizācijas projektā ir iespējams arī šobrīd, projekta mājaslapā. Projekta organizatori uzsver, ka kaut gan oficiāli Simtgades burtnieks ilgs līdz 2018. gadam, folklora materiālu digitalizācija turpināsies kamēr Latviešu folkloras krātuvē būs pieejami darbi.

Video