Fiziskās un garīgās veselības pilnveidošana jeb – kas ir biodanzas deja?

Komentāri

Pirmdien, 16. aprīlī, sākas nedēļa, kad jebkurš interesents visā Latvijā var piedalīties atvērtajās biodanzas jeb biodejas nodarbībās.

“Katram šī gaita ir sava un unikāla. Un šajā nodarbībā nebūs mērķa visiem iemācīt staigāt kaut kādā vienādā veidā, bet tieši sajust to savu unikalitāti un sevi izpaust labākajā iespējamajā veidā,” norāda biodanzas skolotāja Linda Rotberga.

Kā stāsta biodanzas skolotāja, šī ir fiziskās un garīgās veselības pilnveidošanas metode. Vārdu salikumā “bio” apzīmē dzīvību, savukārt “danza” – kustību. Nodarbību laikā visi tās dalībnieki caur kustību un mijiedarbību ar citiem tiek aicināti vienkārši just.

Linda Rotberga
biodanzas skolotāja

Radošums, spontanitāte, pārliecība – mēs ar šīm īpašībām esam piedzimuši kā cilvēki un vienkārši laika gaitā mēs esam kaut kur mazliet pazaudējuši.

Lai citiem varētu mācīt biodeju, no sākuma tas jāapgūst pašam, un mācības ilgst pat 3,5 gadus. Pirmā Latvijas biodejas skolotāju grupa mācības beidza 2009. gadā. Kopš tiem laikiem šo nodarbību popularitāte, lai arī lēnām, bet tomēr aug.

“Kādreiz bija četras līdz piecas grupas, tad šobrīd jau Latvijā ir ap 20 skolotāju, kas vada visā Latvijā šīs te grupas,” norāda biodanzas skolotāja Antra Sloka Jakovļeva. Lai gan skolotāju mācībās jāapgūst teorētiskā bāze par, piemēram, identitāti, integrāciju un vitalitāti, no sākuma viss tiek izdejots un tikai tad tiek skaidrotas piedzīvotās emocijas.

Antra Sloka Jakovļeva
biodanzas skolotāja

Tas nav tā kā parastā skolā, ka mēs sēžam solos un mācāmies teoriju, un pēc tam dejojam. Man pašai varbūt var likties, ka es esmu tik draudzīga, tik atvērta, bet tajā brīdī, kad man ir jāieskatās otram acīs un drusciņ ilgāk vai vienkārši jāiedod roka – es saspringstu.

Biodeja arī darbojoties ārstnieciski un palīdzot atveseļoties. Tieši slimības dēļ ar to sāka nodarboties Baiba.

“Es sāku biodeju dejot pirms pusotra gada, pagājušā gada februārī pēc smagas slimības. Man vajadzēja atjaunot kustības, un biodeja bija tas. Papildus tam visam, protams, ir ļoti daudz sajūtu, ko es esmu ieguvusi – daudz dziļākas un daudz patiesākas,” min Baiba.

Savukārt Līvija šeit atradusi domubiedrus.

“Man ļoti patīk dejot, es meklēju iespējas, protams, visur ir jādejo pārī. Tā kā pārsvarā vīrieši nepiekrīt piedalīties, tad es meklēju šo iespēju,” norāda Līvija.

Lai gan biodanza ir vienkārši apgūstama un priekšzināšanas nav nepieciešamas, mājās, vienatnē ar to nodarboties nevarot – svarīgs elements nodarbībā ir tieši mijiedarbība ar citiem.

Lasi vēl