Filosofs Svece: tā ir grandioza ilūzija, ka izglītības sistēmai jāgatavo cilvēki kādai noteiktai profesijai

5 komentāri

Tā ir grandioza ilūzija, kas arī Latvijā parādās, ka iedomājas: universitātēm un vidusskolām ir jāgatavo cilvēki kādai noteiktai profesijai. Šādu viedokli intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda filosofs Artis Svece.

Viņš norādīja, ka patlaban acīmredzami mainās visa darba tirgus struktūra. Tā ir viena no lielajām, būtiskajām revolūcijām, kas notiek.

“Tas process ir, es domāju, grandiozs un ietekmēs mūs visus. Nu, kādas ir vajadzīgas tās spējas? Atkal, vienas tādas nav, bet arī, skatoties uz to, ko raksta darbadevēji, nu, teiksim, žurnālā “Forbes”. Esmu skatījies tur – parādās spēja komunicēt, spēja patstāvīgi tikt galā ar problēmām, spēja artikulēt savas domas, spēja apgūt kaut kādas jaunas iemaņas. Skaidrs, ka prasības darbam būs fleksiblas,” norādīja Svece.

Tāpēc viņš uzskatu, ka izglītības sistēmai jāgatavo cilvēki kādai noteiktai profesijai, nodēvēja par grandiozu ilūziju.

”Un ka jautā, cik tad žurnālistikas fakultātes beidzēju strādā medijos, cik ārstu strādā slimnīcās vai cik filosofu strādā filozofijās. Un tas, man liekas, ir kļūdains priekšstats. Tas, kas ir jāgatavo universitātēm, ir spriestspējīgi, patstāvīgi, domas noformulēt spējīgi cilvēki, tie, kas var pielāgoties jaunām situācijām, formulēt sev jaunus uzdevumus un izdomāt, kā tos realizēt, nevis kaut kādi garīgā darba strādnieki, kurus tagad varēs pielikt pie kaut kāda garīgā darba galda un lai tad “rukā”,” secināja Svece.

5 komentāri