Komentāri

Ir bezgalīgi daudz veidu, kā var kļūdīties un sarunāt aplamības, tomēr pastāv arī kļūdas un negodīgi paņēmieni, ko izmanto, lai ietekmētu mūsu viedokļus, domas, rīcību. Kritiskā domāšana – tas esot veids, kā atšķirt pelavas no graudiem.

Kā intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” norāda filozofs un publicists Artis Svece, kritiskā domāšana iekļauj rīkus un filtrus, ar kuru palīdzību cilvēkiem ir iespējams labāk saprast, kad kāds mēģina manipulēt ar sabiedrisko domu. Vienlaikus Svece min veidus, kā cilvēkiem atpazīt “viltus ziņas” vai manipulatīvu informāciju.

Artis Svece
filozofs un publicists

Tā māka ir smalka. Nav tik vienkārša tehnika, ko varētu uzreiz lietot netrenējoties. Kritiskā domāšana ir jātrenē. To paņēmienu ir daudz. Viena lieta, kam cilvēkiem vajadzētu pievērst uzmanību ir, – ja ziņa sakrīt ar to, kas man patīk vai ko es vēlētos dzirdēt, vai tā tiešām ir patiesa ziņa? Vajag ieņemt distancētu skatījumu no malas. Kaut kā bieži atklājas, ja mēs atsakāmies no šīs vēlmju domāšanas, tad mēs pamanām, ka tā ziņa ir tāds, kā milzis uz māla kājām.

Tāpat viņš skaidro, ka kritiskā domāšana attīstījusies, jo mainījies informācijas laikmets, tā, piemēram, ir mainījusies informācijas pieejamība un avoti.

Kā liecina aptaujas rezultāti, 60% iedzīvotāju ir nācies saskarties ar viltus ziņām par notikumiem Latvijā un pasaulē. Savukārt 44% aptaujāto iedzīvotāju savas spējas atšķirt izdomātas ziņas no patiesām vērtē kā labas.

Lasi vēl