Festivāla Staro Rīga laikā varēs virtuāli aptriept Rīgas pils torņa fasādi

Pievienot komentāru

Virtuāli apgleznota Rīgas pils torņa fasāde, skatītāju veidots saullēkts uz Pulvertorņa sienas un Sv.Pēterbaznīca, kuru rotā latvju rakstu zīmes – tāds četru dienu garumā solās būt šā gada gaismas festivāls Staro Rīga. Šis kultūras notikums pārliecinoši ļauj Rīgai mirdzēt starptautisko festivālu kartē un atvilināt uz Latvijas galvaspilsētu māksliniekus pat ļoti tālām valstīm.

Tuvojoties valsts simtgadei, devītais gaismas festivāls turpinās mirdzēt ar latviešu kultūrā nozīmīgās Jāzepa Vītola kora dziesmas Gaismas pils vārdiem. Ja pērn festivāla devīze bija Gaismu sauca, tad šogad  – Gaisma ausa. Tas nozīmē, ka nav grūti iedomāties arī nākamo.

“Tomēr uz šo tēmu ir jāskatās daudz plašāk, jo tas ir par gaismu un par gaismas aušanu, par šo gaismu, kas ir katrā no mums,” stāsta festivāla kuratore Diāna Čivle

Šogad programmā – daudz interaktīvo objektu, kuru veidošanā būs jāiesaistās arī festivāla apmeklētājiem. Piemēram, Madara Gruntmane ar kolēģiem radījusi objektu, kurā ar virtuālu otu varēs virtuāli ar krāsu aptriept Rīgas pils torņa fasādi.

“Apmeklētājs atvēzēsies, notēmēs tur, kur viņš gribēs nokrāsot ar sarkanu krāsu, atstāt savu zīmi un tad viņa roku kustība un vieta, kur viņš ir tēmējis, fiksēsies blakus mazā laboratorijā, ka tiks novietota blakus projektam. Un tur izšļāksies krāsas traips, kas tiek filmēts un projicēts uz prezidenta pils torņa,” ieceri apraksta radošās apvienības I Did It pārstāve Madara Gruntmane.

Foto

Taču mākslinieks Māris Kalve ar domubiedriem iecerējis uz Latvijas Mākslas muzeja pagalma fasādes atdzīvināt piecus Jaņa Rozentāla darbus. Viņš ir pārliecināts, ka pats gleznotājs būtu pārsteigts, ieraugot 21.gs. tehnoloģiju iespējas.

Māris Kalve: “Katrai gleznai tiek komponēta speciāla mūzika un speciāli skaņas efekti, kas viņu atdzīvinās un viņi visi kustēsies. Katra šī glezna, kompozīcija savā unikālā veidā būs animēta.”

Pavisam kopumā šī gada festivālā uzmirdzēs 42 gaismas objekti, un, piemēram, šeit, Doma laukumā, atradīsies austrāliešu mākslinieces veidotā gaismas instalācija, lai pievērstu uzmanību vides aizsardzības problēmām.  Festivāla Staro Rīga starptautiskajā programmā būs ir iekļauti 12 ārzemju mākslinieku veidotie gaismas objekti. Daļa no darbiem iepriekš bijuši skatāmi lielākajos gaismas festivālos pasaulē.

Latvijas galvaspilsēta visās varavīksnes krāsās staros no 17.-20. novembrim, un pēc apmeklētāju ierosmes, šogad festivāls sāksies stundu agrāk un Rīga sāks mirdzēt jau piecos pēcpusdienā. Pērn festivāls pēc organizatoru aplēsēm pulcējis apmēram 350 0000 cilvēku.

Lasi vēl