Festivālā “Lampa” šogad būs vairāk nekā 200 pasākumu; temats – “otra cienīšana un atšķirīga viedokļa pieņemšana”

0 Komentāru

Sarunu festivāls “Lampa” izziņojis gaidāmo programmu – vairāk nekā 200 pasākumu vienojošais temats būs “otra cienīšana un atšķirīga viedokļa pieņemšana”, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Septītais Sarunu festivāls “Lampa” ar virstēmu “cieņa” – 20. un 21. augustā – aicina apmeklēt kādu no vairāk nekā 200 pasākumiem par dažādām sabiedrībā aktuālām tēmām: gan praktiskām, gan filozofiskām, globālām un Latvijai specifiskām, pievienojoties klātienē Cēsu pilsētvidē vai tiešsaistē un kopā skatīšanās vietās visā Latvijā. Festivāls būs pieejams bez maksas, gan apmeklējot klātienē, gan skatoties tiešraidē tā mājaslapā festivalslampa.lv.

Ieva Morica, sarunu festivāla “Lampa” direktore

“Cienīt otra atšķirību vai sabiedrības dažādību ne vienmēr ir viegli. Ir grūti cienīt cilvēku, kuram ir atšķirīgas vērtības, kurš dzīvo citā ”burbulī” un informatīvajā telpā. Taču, atsakoties ieklausīties un cenšoties uztiept sarunu biedram savu vienīgo “pareizo” viedokli, mēs ne tikai zaudējam iespēju uzzināt ko jaunu un palūkoties aiz sava apvāršņa, bet arī atsakāmies no sarunas un uzsākam cīņu, kur cieņai nereti vairs nav vietas. Tāpēc LAMPA šogad aicina runāt par sarežģītām tēmām – arī to, kas ikdienā liek justies neērti, atrast tēmas, par kurām iepriekš neesam domājuši, un izvērtēt, cik cieņpilni spējam pieņemt dažādo un atšķirīgo, lai kopā veidotu labāku sabiedrību.”

Viņa teica, ka festivāls piedāvās visdažādākās pasākumu tēmas un formātus, tostarp “Politiķu disko” un tradicionālo “Politiķu cepienu”, gaidāma arī diskusija ar Valsts prezidenta piedalīšanos un citas norises. Daudzas sarunas būs veltītas cilvēku labklājības emocionālajiem un mentālajiem aspektiem, skarot neērtas, mulsinošas un grūtas tēmas un jautājot, vai laimīga dzīve ir iespējama visiem. Programmā – arī ģimenes harmonijai būtisks tēmu loks no dzemdībām un vīrieša lomas ģimenē līdz menopauzei un novecošanai jaunības kulta laikmetā. Festivāls arī izaicinās meklēt atbildes, vai būt “lūzerim” un ļauties apzinātai materiālā dzīves līmeņa pazemināšanai mentālās labsajūtas vārdā un nekaunēties par neatbilstību sociālo tīklu “normālajam” ir labi. LGBT un viņu draugu kopiena aicina uz nopietnām sarunām par likumdošanu, propagandu, reliģiju, ģimeni, mentālo veselību un citām svarīgām tēmām.

Komentējot pasākuma tēmu, filozofs Artis Svece teica, ka patlaban dzīve cilvēkiem ir pietiekami laba droša un arvien vairāk svarīgas kļūst kultūras identitātes. Izteikti nodalās tie, kuri atbalsta modernu, globālu sabiedrību, un tie, kuri pieturas tradicionālām vērtībām. Covid-19 veicina viedokļu polarizēšanu.

Morica piebilda, ka “Lampa” ir vieta, kur atšķirīgo viedokļu burbuļi var satikties, varbūt saplīst. Ar to arī esot interesanti. “Lampa” ir demokrātijas atbalstītāja, kur viens no principiem ir satikties, diskutēt. Mērķis ir stiprināt demokrātiju, kas ir vajadzīga visiem, varbūt arī tiem, kas nepiekrīt liberālām vērtībām.

Tiem, kuri pasauli labprātāk tver nevis caur vienkāršu sarunu, bet vizuālu un skanisku pieredzi, ir iespēja piedalīties kādā no daudzveidīgajiem “Lampas” neparasto formātu pasākumiem, piemēram, vērot, kā LMT pilots no Cēsīm vada bezpilota automašīnu ar pasažieriem Biķernieku trasē, noskaidrot, kas kopīgs repam, robotiem un suņiem ar Nacionālo bruņoto spēku Militārās policijas kinologu un dienesta suņu paraugdemonstrējumiem, spēlēt prāta spēles, pārbaudīt savas zināšanas ārpolitikai veltītā viktorīnā, piedalīties Latvijas Dabas fonda klimata čempionātā (kas gan notiks tikai klātienē abas festivāla dienas) vai izklaidēties stendapos par klimatu un par cieņu.

“Lampas” programma paredz arī runāt par maizes nākotni, ēdienu kā mākslu un slepenu zīmju valodu, kas atklāj daudz vairāk nekā tikai pieejamos produktus vai to pagatavošanas tradīcijas, – šoreiz “Lampa” aicina ēdienu uzlūkot caur literatūru, kino un teātri.

Ilgtspējas meklējumu laikmetā ikviens varēs rast atbildes un virzienus, kā samērot personisko un kopējo labumu. Uz “Swedbank” Ilgtspējas skatuves notiks sarunas dažādu jomu griezumā no emocionālās inteliģences un ilgtspējīgām inovācijām uzņēmumiem līdz tam, kā kriptovalūtas un mūsu ikdienas izvēles ietekmē klimatu. Savukārt 12–18 gadu veci jaunieši īpaši aicināti pievienoties “Swedbank” jauniešu ilgtspējas programmai “Beelievers”, lai gatavotu, cilpotu, skeitotu, atklātu savas superspējas ar telefonu un audzētu mācīšanās muskuļus planētas nākotnei.

Tāpat kā iepriekšējā LAMPĀ, arī šogad festivāla mājaslapā ir iespējams izveidot savu programmu, izmantojot rīku ”Mana programma”. Tajā iespējams atlasīt pasākumus atbilstoši sev tīkamai kategorijai un vieglā, pārskatāmā veidā izveidot aktuālo pasākumu sarakstu, ko viegli pārskatīt arī telefonā.

Šogad festivālu LAMPA atkal varēs piedzīvot klātienē, apgūstot jaunas norises vietas, par ko “Lampas” komandai liels prieks. Taču, lai tas varētu notikt un festivālu klātienē drīkstētu apmeklēt neierobežots cilvēku skaits, “Lampas” apmeklējums būs iespējams, tikai uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina pilna vakcinācijas kursa pabeigšanu vai pārslimošanas faktu pēdējā pusgada laikā, kopā ar ID karti vai pasi. Tāpēc klātienē festivāls šogad būs pieejams apmeklētājiem no 12 gadu vecuma, un “Lampas” rīkotāji aicina vērot festivālu attālināti arī tos, kam mājās paši mazākie, jo festivāla zonās nebūs iespējams atrasties ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, to skaitā ar zīdaiņiem. Toties festivāla norisei būs iespējams sekot līdzi jebkur, bez maksas vērojot diskusijas tiešraidē vai pievienojoties domubiedriem tās kopā skatīšanās vietās: bibliotēkās un kultūras namos, koprades telpās un kafejnīcās visā Latvijā – no Alojas līdz Dundagai.

0 Komentāru