“Facebook” dēļ Saeimas vēlēšanas var kļūt par murgu, uzskata Kažoka

24 komentāri

Iedomāsimies situāciju – 2018. gada Saeimas priekšvēlēšanu laikā sociālajā tīklā ”Facebook” sākas masīva aģitācijas kampaņa. Lietotāju profili ir pārpludināti ar politisko reklāmu, negatīvu informāciju par konkrētām partijām, sociālpolitisku propagandu – taču vienlaikus neviens nezina, kurš finansē šo masīvo kampaņu. Turklāt nav arī veidu, kā kampaņu apturēt, lai gan ir skaidrs, ka tajā ir klaji pārkāpta Latvijas likumdošana, kas regulē Saeimas priekšvēlēšanu aģitāciju. Ko darīt?

”Providus” pētniece Iveta Kažoka aicina aizdomāties par šāda veida ”murgu scenārijiem”, komentējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jēkaba Straumes otrdien pieļauto iespēju, ka, iespējams, priekšvēlēšanu laikā varētu nākties lūgt tiesai Latvijā uz laiku bloķēt ”Facebook”, kurā ir grūti izkontrolēt priekšvēlēšanu aģitāciju, jo sociālais tīkls nesadarbojas ar Latvijas politiskās aģitācijas uzraugiem. Partiju aģitāciju kontrolē KNAB.

”Vairākas valstis ir lūgušas ”Facebook” pastāstīt, kas ir tie cilvēki, kuri apmaksā reklāmas. Diemžēl no visiem sociālajiem tīkliem tieši ”Facebook” ir visneatsaucīgākais šādiem lūgumiem,” tā situāciju raksturo Kažoka.

Viņasprāt, KNAB priekšnieka Straumes pieļautā ”Facebook” bloķēšana priekšvēlēšanu laikā būtu visekstrēmākā rīcība šādā situācijā, tomēr pašlaik ir grūti iedomāties ”visiem nesāpīgu” veidu, kā šo problēmu risināt. Ja Latvijā pirms vēlēšanām sāksies nekontrolēta aģitācija tādos sociālajos tīklos kā ”Facebook”, tad būs pamats vēlāk tiesā apstrīdēt vēlēšanu rezultātus, norāda Kažoka.

Turklāt pētniecei nav nekādu ilūziju par to, ka Latvijas KNAB varētu izdoties no ”Facebook” iegūt nepieciešamo informāciju par aģitācijas izdevumiem sociālajā tīklā, ņemot vērā, ka tas nav izdevies arī krietni ietekmīgākām valstīm nekā Latvija: ”Tikt pie šādiem datiem nav izdevies nevienai valstij, pat ne ASV. Līdz ar to problēma ir gigantiska. (..) [Latvija] nevar radīt uz ”Facebook” tādu spiedienu, ka šis gigantiskais pasaules milzis vispār Latvijai pievērstu uzmanību.”

Viņasprāt, piedabūt ”Facebook” sadarboties varētu tikai tad, ja uz interneta gigantu spiedienu izdarīs daudzas valstis. Tātad nepietiek ar to, ka par problēmu uztraucas tikai KNAB, jautājumam būtu jābūt arī premjera un Valsts prezidenta dienaskārtībā, uzsver eksperte. Latvijai jābūt vienai no skaļākajām balsīm šajā diskusijā, sacīja Kažoka, norādot, ka ja Krievijas finansētas aktivitātes ”Facebook” varēja atstāt jūtamu iespaidu uz vēlēšanu kampaņu tik lielā valstī kā ASV, tad sekas uz Saeimas vēlēšanu iznākumu Latvijā varētu būt milzīgas.

”Kantar TNS” dati par 2017. gada pavasari liecina, ka ”Facebook” ir trešā apmeklētākā interneta vietne Latvijā uzreiz pēc ”Google” un ”Youtube”.

24 komentāri