EZA atbalsta “Johnson & Johnson” vakcīnas izmantošanu

1 komentārs
EZA atbalsta “Johnson & Johnson” vakcīnas izmantošanu
REUTERS / SCANPIX

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) otrdien, 20. aprīlī atbalstījusi uzņēmuma “Johnson & Johnson” ražotās Covid-19 vakcīnas izmantošanu, neraugoties uz varbūtējo saistību ar trombu veidošanos, vēsta TV3 Ziņas.

Pēc ieilgušām pārdomām, Eiropas Zāļu aģentūra 20. aprīlī atļāvusi izmantot uzņēmuma “Johnson & Johnson” ražoto vakcīnu pret Covid-19. Tas nozīmē, ka vakcinācijas procesā tagad var izmantot arī šīs potes, kuras ir arī Latvijas vakcīnu portfelī. Līdzīgi kā “Astra Zeneca” vakcīna, arī “Johnson & Johnson” ir efektīva un droša, taču, tāpat kā “AstraZeneca”, tā reģistrēta ar atrunu par retām blaknēm.

Eiropas Zāļu aģentūras Drošuma komitejas vadītāja 20. aprīlī paziņoja, ka trombu veidošanās ir “ļoti reta” “Johnson & Johnson” vakcīnas blakne, vakcīnas izmantošanas radīto risku atsver tās sniegtās priekšrocības.

No septiņiem miljoniem cilvēku, kas ar “Johnson & Johnson” potēti ASV, reģistrēti astoņi nāves gadījumi, kuras bija sievietes vecumā zem 60 gadiem. Iespējams, šos gadījumus varēja novērst, ja pacientes būtu ātri vērsušās pie ārstiem.

Eiropas Zāļu aģentūras Drošuma komitejas vadītāja Sabina Strausa

“Rūpīga šo notikumu un pierādījumu izpēte ir vedusi komiteju pie slēdziena, ka šie trombu gadījumi ir ļoti rets blakusefekts vakcīnai. Taču mūsu darbs neapstājas, analizēsim visus jaunākos datus un informāciju.”

Tādi simptomi, kā, piemēram, galvassāpes, uzpampums potēšanas vietā var liecināt par sarežģījumiem, tad obligāti jāmeklē ārstu palīdzība.

Eiropas Zāļu aģentūra apkopojusi informāciju par trombozes veidošanās gadījumiem pēc populārākajām Covid-19 vakcīnām. Visvairāk šādu gadījumu konstatēts “AstraZeneca”, bet vismazāk – Spānijā ražotajām “Moderna” vakcīnām.

“Ir bijuši astoņi trombozes gadījumi pasaulē, un visi ir tieši ASV. “AstraZeneca” – 287 gadījumi, 142 ir reģistrēti Eiropas ekonomiskajā zonā, “Pfizer “- 25 gadījumi, “Moderna” – pieci gadījumi. Šie ir 4. aprīļa dati,” pastāstīja Eiropas Zāļu aģentūras Datu analīzes un metožu vadītājs Pīters Arlets.

Ekspertu redzeslokā ir arī Krievijā ražotās “Sputņik V” vakcīnas, ko izmanto Ungārija. Krievijā pēc vakcinēšanas miruši vismaz četri cilvēki, liecina dokumenti, kas nonākuši portāla “EU Observer” rīcībā. Krievijas vakcinācijas uzraudzības iestādes “RosPotrebNadzor” iekšējais ziņojums liecina, ka vēl sešiem cilvēkiem pēc vakcinācijas bijušas nopietnas blaknes.

“Jā, protams, mēs pievērsīsim ļoti ciešu uzmanību šim aspektam, akreditējot “Sputnik” un izpētot tā dosjē, bet līdz šim nav bijuši šādi ziņojumi,” apliecināja Eiropas Zāļu aģentūras pārstāve Emera Kuka.

Līdz ar šodienas Eiropas Zāļu aģentūras ziņojumu “JJ” vakcīnai atkal dota zaļā gaisma. Arī Latvijā šīs vakcīnas ir pieejamas, mūsu valsts jau bija saņēmusi 4800 devu, un, lai tās izmantotu, tika gaidīts šīs dienas Eiropas atbildīgo institūciju lēmums.

Lasi vēl: