”Eurostat”: Latvijā trešajā ceturksnī bijis straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Pievienot komentāru
”Eurostat”: Latvijā trešajā ceturksnī bijis straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad trešajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo ceturksni pērn, pieauga par 3%, kas ir straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina ES statistikas biroja “Eurostat” trešdien publiskotie dati.

Straujākais darbaspēka izmaksu pieaugums trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Slovākijā (+6%), Čehijā (+5,9%), Portugālē (+5,8%), Rumānijā (+5,7%), Ungārijā (+5,5%) un Lietuvā (+4,8%). Igaunijā darbaspēka izmaksas šajā periodā augušas par 1,3%.

Tikmēr darbaspēka izmaksu kritums fiksēts Horvātijā (-0,7%), Īrijā (-2,9%), Kiprā (-3,8%) un Maltā (-6,1%), bet Nīderlandē darbaspēka izmaksas saglabājušās nemainīgas.

ES vidējās stundas darbaspēka izmaksas trešajā ceturksnī gada izteiksmē palielinājās par 1,8%, bet eirozonā pieaugums bija par 1,6%.

Rūpniecībā vidējās stundas darba izmaksas ES trešajā ceturksnī gada salīdzinājumā pieauga par 1,4%, bet eirozonā kāpums bija par 1,2%. Latvijā rūpniecībā stundas darbaspēka izmaksas jūlijā-septembrī bija par 4,4% lielākas nekā pirms gada, Lietuvā pieaugums bija 1,9%, bet Igaunijā reģistrēts 1,6% kāpums.

Savukārt būvniecībā gan ES, gan eirozonā vidējās darbaspēka izmaksas stundā jūlijā-septembrī gada izteiksmē palielinājās par 2,4%. Tostarp Latvijā reģistrēts izmaksu palielinājums par 6,3%, Lietuvā bijis kāpums par 6,2%, bet Igaunijā kritums par 0,7%.

Trešajā ceturksnī darbaspēka stundas izmaksas pakalpojumu nozarē ES bija par 1,6%, bet eirozonā par 1,4% lielākas nekā pirms gada. Latvijā darbaspēka izmaksas pakalpojumu sektorā aplūkotajā periodā pieauga par 4%, Lietuvā – par 4,1%, bet Igaunijā – par 0,2%.

Darbaspēka uzturēšanas izmaksas veido tēriņi darba algām, prēmijām un piemaksām, kā arī nodokļu un sociālās apdrošināšanas maksājumi.