Etniskais balsojums Rīgā ir realitāte: “Saskaņas” sarakstā visvairāk izsvītroti latviskie uzvārdi, bet “latviešu sarakstos” – krieviskie

3 komentāri

Ar milzīgām pūlēm, bet Nilam Ušakovam ir izdevies nosargāt varu Rīgā. Eksperti to skaidro ar etnisko balsojumu. Tā dēvētās “latviešu partijas” ar populistiskiem un nereti nacionālistiskiem lozungiem neesot spējušas uzrunāt Rīgas mikrorajonos dzīvojošos, galvenokārt krieviski runājošos, vēlētājus.

Vienlaikus vēlēšanu rezultāti Rīgā ekspertiem liek izteikt pirmās prognozes par to, ka tā dēvētās latviešu partijas varētu pārveidoties pirms nākamā gada Saeimas vēlēšanām.

Eksperti secina, ka 32 mandāti Ušakova un Amerika komandai nāca ļoti grūti. Četrus gadus maksimāli izmantoti domes administratīvie resursi, tostarp budžeta līdzekļi, bet pēdējās dienās, apzinoties risku zaudēt varu, Rīgas mikrorajonos tika izvērsta aktīva aģitācija, lai panāktu, ka partijas vēlētājs aiziet uz iecirkni.

Fotoreportāža no pašvaldību vēlēšanām

“Būtu ļoti apbēdinoši “Saskaņai”, ja tas nebūtu vainagojies ar absolūtu vairākumu. Bažas, protams, bija viņu nometnē, un tās bija pamatotas, jo līdz ar nagiem viņi pārvilka pāri,” norāda LU profesors, politologs Jānis Ikstens.

Aptaujas liecina, ka vairums rīdzinieku ar domes darbu ir apmierināti. Tāpēc Ušakova konkurentiem galvenais uzdevums bija pierādīt, ka šādai apmierinātībai nav pamata. Tas līdz galam neizdevās, jo Rīgā noticis etnisks balsojums.

“Ja mēs runājam par pēdējās dienās daudz apzelēto jautājumu, cik etnisks bijis balsojums, tad, manuprāt, jābūt pilnīgi aklam, lai neredzētu, ka šis bija etnisks balsojums. Ja vērtējam balsojumu dažādos iecirkņos, tad redzams, ka “Saskaņa” ir nesamērīgi populārāka tajos, kur ir liels austrumslāvu īpatsvars,” norāda Ikstens.

“Viena no izpausmēm, kā to var redzēt no vēlēšanu rezultāta, ir svītrojumi pret kandidātiem, kas vēlētājam nav zināmi. Tad ir redzams, ka latviešu sarakstos ļoti bieži tādi krieviski skanoši uzvārdi saņem svītrojumus, bet, ja skatāmies krieviskās partijas, tur ir pretēja tendence,” skaidro pētījumu centrā SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Šo ainu uzskatāmi var redzēt, aplūkojot kandidātus, kas sarakstos palikuši pēdējie. Ja “Saskaņas” sarakstā te dominē cilvēki ar latviskiem uzvārdiem, tad latviešu partijās pēdējie ir kandidāti ar krieviskiem uzvārdiem. Lielākais vēlēšanu pārsteigums, pēc ekspertu teiktā, ir Jaunās Konservatīvās partijas labais starts. Tas panākts ar minimāliem līdzekļiem, galveno akcentu liekot uz komunikāciju populārajā interneta vietnē “Facebook”.

“Viens ir “Facebook”, otrs – veiksmīga līdere izvēle. Strīķe ir redzama un ļoti atpazīstama preču zīme, un visbeidzot – “Vienotība”, bet, jo īpaši Nacionālā apvienība, ļoti viegli atdeva balsis,” domā politologs Filips Rajevskis.

Lai arī Ušakova un Amerika deputātiem būs jāievēro dzelžaina disciplīna, eksperti labējai opozīcijai sola grūtas dienas, jo Ušakovs un Ameriks vadības stilu domē nemainīs, un tas joprojām nebūs atklāts.

“Viņiem joprojām ir absolūtais vairākums. Tur nav nekādas nepieciešamības mainīt šos spēles noteikumus. Tas var notikt tikai un vienīgi ar tiesībsargājošo iestāžu palīdzību,” domā Ikstens.

Visticamāk, Latvijas Reģionu apvienības (LRA) līderis Mārtiņš Bondars uzreiz sāks gatavoties Saeimas velēšanām, kas notiks pēc gada. “Mārtiņam Bondaram pārcelties no Saeimas uz Rīgas domi, tas būs sarežģīti. Līdz ar to LRA frakcijas kļūs nemanāmāka Saeimā, un tas var sarežģīt situāciju 2018. gada rudenī, kad notiks vēlēšanas,” teic LU profesors.

Lielas pārmaiņas tiek prognozētas arī partijā “Vienotība”, kas Rīga velēšanas ieguva 6%. Lai arī tā nav izgāšanās, tas diez vai atturēs partijas sairšanu, daļai partijas saplūstot ar Bondara un bijušā “jaunlaicēna” Edgara Jaunupa pārstāvēto LRA un Latvijas Attīstībai apvienību, bet daļai eiroparlamentāriešu pievienojoties Jaunajai Konservatīvajai partijai.

3 komentāri