ES plāno aizliegt plastmasas šķīvjus, vates kociņus un citus plastmasas izstrādājumus

22 komentāri
ES plāno aizliegt plastmasas šķīvjus, vates kociņus un citus plastmasas izstrādājumus
Foto: Pixabay

Eiropas Komisija (EK) pirmdien ierosinājusi aizliegt Eiropas Savienībā (ES) plastmasas šķīvjus un salmiņus, vates kociņus un daudzus citus plastmasas izstrādājumus, lai cīnītos ar atkritumu problēmu jūrās.

Vairāk nekā 80% jūras drazu ir dažādi plastmasas izstrādājumi. EK priekšlikums paredz aizliegt desmit veidu vienreiz lietojamus plastmasas priekšmetus, kas visbiežāk nonāk Eiropas jūrās un piekrastēs kā atkritumi.

“Mēs riskējam nosmacēt mūsu okeānus plastmasā,” paziņoja Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Franss Timmermanss, piebilstot, ka šādam piesārņojumam ir graujoša ietekme uz cilvēku pārtikas ķēdi un veselību.

EK vēlas aizliegt visus vienreizlietojamos plastmasas priekšmetus, kam jau ir pieejama alternatīva, kas nav ražota no plastmasas. Tostarp paredzēts aizliegt arī plastmasas nažus un dakšiņas un kociņus, pie kuriem piestiprina balonus, bet ne pašus balonus.

EK vēlas arī samazināt tādu plastmasas priekšmetu lietošanu kā plastmasas krūzītes un trauciņi ēdiena līdzņemšanai.

Līdz 2025. gadam EK vēlas panākt, lai ES dalībvalstis savāc 90% no plastmasas dzērienu pudelēm, izmantojot atkritumu savākšanas un nodošanas shēmas.

Plastmasas atkritumi sadalās lēni un to pēdas nereti nonāk jūras dzīvnieku organismos un kā arī jūras veltēs, kas nonāk cilvēku ēdienkartē.

Lai EK ierosinājums stātos spēkā, to jāapstiprina ES dalībvalstu valdībām un parlamentiem. Līdz 2030. gadam šis aizliegums varētu samazināt kaitējumu videi 22 miljardu eiro apmērā.

EK arī ierosinājusi ideju piemērot sodanaudu ES dalībvalstīm par otrreiz pārstrādājamo plastmasas produktu izmešanu atkritumos.